Seçmenlerde sinizm ve yabancılaşma eğilimlerinin siyasal pazarlama kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of cynicism and alienation tendencies on voters in the context of political marketing
- Tez No: 949804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Siyasal pazarlamada hedef kitleyi oluşturan seçmenlerin siyasete karşı sahip oldukları negatif tutum siyasal sinizmi ifade ederken; kendilerini siyasetin tamamen dışında görmeleri ise siyasal yabancılaşma olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmanın amacı seçmenlerde sinizm ve yabancılaşma eğilimlerinin ölçümü; aynı zamanda bu eğilimlerin seçmenlerin siyasal tutundurma faaliyetlerine olan algılamalarına ve siyasal tercih nedenlerine etkilerinin incelenmesidir. Faktörler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla online anket yöntemi kullanılmıştır. SPSS ve Smart PLS 4.0 programları aracılığıyla faktör, korelasyon ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri uygulanmıştır. Analizlere göre sinizmin hem tutundurma faaliyetlerine olan seçmen algısı, hem de siyasi tercih nedenleri üzerinde etkili olduğu; siyasal yabancılaşmanın ise tutundurma değişkeni ile negatif ilişkide olduğu ve siyasi tercih nedenleri üzerinde etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular doğrultusunda teorik ve pratik alan siyasal pazarlama için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the negative attitude of the voters, who constitute the target audience in political marketing, towards politics expresses political cynicism; the fact that they see themselves completely outside of politics appears as political alienation. The aim of the study is to measure cynicism and alienation tendencies in voters; at the same time, to examine the effects of these tendencies on voters' perceptions of political promotion activities and reasons for political preferences. Online survey method was used to evaluate the relationship between the factors. Factor, correlation and structural equation modelling analyses were applied through SPSS and Smart PLS 4.0 programs. According to the analyses, it has been concluded that cynicism is effective on both voter perception of promotion activities and reasons for political preference, while political alienation has a negative relationship with the promotion variable and is not effective on reasons for political preference. In line with the findings, suggestions were presented for theoretical and practical political marketing.