Dil sosyalleşmesi bağlamında yabancı dil olarak türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerileri
The speaki̇ng ski̇lls of students learni̇ng turki̇sh as a forei̇gn language wi̇thi̇n the context of language soci̇ali̇zati̇on
  1. Tez No: 950101
  2. Yazar: KHAIRUDDIN NAZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde küreselleşen dünyada, yabancı dil öğrenimi ve kullanımı önemli bir beceri haline gelmiştir. Yabancı dil sadece bir iletişim aracı olmanın ötesinde, kültürler arası etkileşimi de içinde barındırmaktadır. Bu bağlamda, Türkçenin yabancı dil olarak öğrenildiği durumlarda öğrencilerin konuşma becerisinin geliştirilmesi, dil sosyalleşmesi açısından kritik bir konu haline gelmiştir. Bu araştırma dil sosyalleşmesi bağlamında yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Türkçe öğretiminde öğrencilerin karşılaştıkları temel zorluklar, dilin sosyo-kültürel bağlamda kullanımı ve etkili iletişim becerilerinin geliştirilmesine odaklanılmıştır. Araştırma, Mersin Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde öğrenim gören B2 ve C1 seviyesindeki yabancı uyruklu öğrencilerden oluşan örneklem üzerinde yapılmış ve nicel ile nitel yöntemler bir arada kullanılmıştır. Bulgular, dil sosyalleşmesi sürecinin Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini önemli ölçüde etkilediğini ve iletişim odaklı stratejilerin bu süreçte önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Özellikle etkileşimli aktivitelerin, öğrencilerin telaffuz, akıcılık ve kelime hazinesi gelişimine katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, kültürel farkındalık ve sosyal etkileşimlerin dil öğrenme motivasyonunu artırdığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde konuşma becerilerinin geliştirilmesi için dilin sosyal bağlamda kullanımı ve etkileşimli yöntemlerin benimsenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Araştırma ayrıca, dil sosyalleşmesi bağlamında Türkçe öğretimi için özgün stratejiler ve materyal geliştirme önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, learning and using a foreign language has become an essential skill. A foreign language is not merely a means of communication but also encompasses intercultural interaction. In this context, improving the speaking skills of students learning Turkish as a foreign language has become a critical issue in terms of language socialization. This study aims to examine the speaking skills of students learning Turkish as a foreign language within the context of language socialization. It focuses on the main challenges students face in learning Turkish, the use of the language in socio-cultural contexts, and the development of effective communication skills. The research was conducted with a sample of foreign students at B2 and C1 levels studying at the Mersin University Turkish Language Teaching Application and Research Center, using both quantitative and qualitative methods. The findings reveal that the process of language socialization significantly influences the speaking skills of students learning Turkish and that communication-oriented strategies play a crucial role in this process. In particular, interactive activities were found to contribute to the development of students' pronunciation, fluency, and vocabulary. Moreover, cultural awareness and social interactions were observed to increase learners' motivation to learn the language. The results of the study suggest that the development of speaking skills in teaching Turkish as a foreign language requires the use of the language in social contexts and the adoption of interactive methods. The research also provides original strategies and material development suggestions for teaching Turkish within the framework of language socialization.