Yoğun kent, orta yoğun kent ve kır kavramları ışığında İstanbul ve göç olgusu üzerine bir çalışma
A study on İstanbul and migration phenomenon in the light of the concepts of densely populated areas, intermediate density areas and thinly populated areas
- Tez No: 950150
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kent-kır sınıflandırmaları gerek yasal metinlerde gerek literatürde farklı ölçütler ve farklı paradigmalar kullanılarak yapılmış olduğundan kavramların kullanımı ve bu kavramlar üzerinden veri üretilmesi konusunda karmaşık bir durum oluşmuş ve bu hususta geçerli ve sürdürülebilir verinin üretilmesi oldukça önem kazanmıştır. 20.000 nüfus bareminin kullanıldığı kent-kır sınıflandırmaları, hukuki düzenlemelerden fazlaca etkilenmiş ve gerçekliğini yitirmiştir. Yoğun kent, orta yoğun kent ve kır biçiminde geliştirilen üçlü yeni kent-kır sınıflandırması modeli bu alanda geçerli bir veri üretilmesi hususunda oldukça önemli bir gelişme olmuştur. Bu çalışmada amaç olarak kent-kır tanımlamalarında kullanılmış çeşitli sınıflandırma yöntemlerinin geçerliliğinin irdelenmesi ve bu kavramlar ışığında İstanbul'dan gerçekleştirilen tersine göçlerin arka planında yer alan nedenlerin ortaya konulması olarak belirlenmiştir. Yöntem olarak çeşitli kuruluşların veri ürettiği kent-kır tanımlamaları karşılaştırmalı olarak ele alınmış olup İstanbul ve göç ilişkisini tahlil edebilmek için Genel Nüfus Sayımları ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçları analiz edilmiş ve literatür taraması yapılmıştır. Çalışmada kent ve kır kavramları çok yönlü olarak incelenmiş, İstanbul ve Türkiye'nin kentleşme ve göç sürecine kronolojik olarak yer verilmiştir. Ayrıca İstanbul ve göç ilişkisi, yoğun kent, orta yoğun kent ve kır kavramları üzerinden ortaya konulmuş, çeşitli veri, şekil ve grafiklerle bu ilişki desteklenmiştir. Çalışmanın sonucunda 1950'li yıllarda başlayan ve ilerleyen dönemlerde hızı zaman zaman azalsa da devam eden hızlı kentleşme sürecinin Türkiye'nin en büyük metropolü olan İstanbul'u gerek kente özgü hizmetler gerek kentsel kapasite açısından oldukça yıprattığı ve tersine göç sürecinde ciddi adımlar atılması gerekliliği vurgulanmıştır. İstanbul'dan tersine göç sürecinin altında yatan saik ve motivasyonlara detaylıca yer verilmiş olup çalışmanın sonuç kısmında birtakım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since urban-rural classifications have been made using different criteria and different paradigms both in legal texts and literature, a complex situation has emerged in terms of the use of concepts and the production of data based on these concepts, and the production of valid and sustainable data has become very important in this regard. Urban-rural classifications using a 20,000 population scale have been greatly affected by legal regulations and have lost their validity. The new triple urban-rural classification model developed in the form of dense urban, medium-dense urban and rural has been a very important development in terms of the production of valid data in this field. The aim of this study is to examine the validity of various classification methods used in urban-rural definitions and to reveal the reasons behind the reverse migrations from Istanbul in the light of these concepts. As a method, urban-rural definitions produced by various organizations have been comparatively addressed, and in order to analyze the relationship between Istanbul and migration, the results of the General Population Censuses and the Address-Based Population Registration System have been analyzed and a literature review has been conducted. The study examines the concepts of city and countryside in a multifaceted manner, and provides a chronological overview of the urbanization and migration processes of Istanbul and Turkey. In addition, the relationship between Istanbul and migration is presented through the concepts of dense city, medium-density city and countryside, and this relationship is supported by various data, figures and graphics. As a result of the study, it is emphasized that the rapid urbanization process that started in the 1950s and continued in later periods, although its speed has decreased from time to time, has worn down Istanbul, Turkey's largest metropolis, in terms of both city-specific services and urban capacity, and that serious steps must be taken in the reverse migration process. The motives and motivations underlying the reverse migration process from Istanbul are given in detail, and some suggestions are included in the conclusion of the study.