Demiryolu ulaşımında güvenilir tren seyrüseferinin kontrolü ve tren hareketlerinin dağılımının GPS kullanılarak simulasyonu
Simulation of control for safe train traffic and distribution of train movements by GPS in the railway transportation
- Tez No: 95022
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET GPS teknolojisi, pozitif tren ayırma ve onun gelişmiş bir şekli olan pozitif tren kontrolü sistemi vasıtasıyla Türkiye'de tren güvenliği ve kontrolünü geliştirmeye yönelik yapılan çabalarda önemli bir yer tutmaktadır. Pozitif tren ayırımı sistemi, hareket izinlerini kullanarak çarpışmaları önlemeye yardım etmektedir. Bu hareket otoriteleri trenler ve demiryolunun belli bir bölümü arasındaki hesaplanmış güvenli fren mesafesini korurlar. Dispeçerler trenlerin örer çizelgesine göre seyirlerini sağlarlar. Trenler, konum referansı için GPS kullanarak, PTS server' ına konumlarını sürekli olarak bildirirler. Server, buna karşılık olarak, hız limitlerini, hızlanma oranlarını, ve güvenli fren mesafelerini hesaplar ve bunları tren kabinindeki PTS sistemine aktarır. Eğer gerekli olursa PTS sistemi, bilgisayar kontrolü vasıtasıyla limitleri uygulayabilir. Mevcut demiryolu sinyalizasyon sistemi ile işlem yapacak şekilde dizayn edilmiş PTS sistemleri, kesin hareket izinleri yayınlayarak ve özerk bir biçimde zorlayarak trenler arasındaki çarpışmaları önler. Kabindeki konum belirleyici sistem, bir hat veri tabanı, ve öteki bilgiler PTS'nin gerçek zamanlı güvenli fren mesafesi hesaplamasına imkan tanır. Bu, trenlerin otoritenin veya hız limitlerinin ihlal edilmesinden önce ve hatta mühendis hatalarında veya sinyal sistemi bozukluklarında bile güvenli bir biçimde durmasını sağlar. Konum raporları, gösterilmek için, yeni otorite oluşumu için ve güvenlik kontrolü için, rutin bir şekilde merkeze geri gönderilir. Bu çalışmada demiryolu işletmeciliğinin GPS kullanılarak işletme ve trafik kontrolünün güvenli bir şekilde yapılması anlatılmış; yatırım ve akademik anlamda yetersiz kalan ülkemiz demiryollarının geliştirilmesi ve yeni teknolojilerin kullanılması için yeni öneriler sunulmuştur. Ayrıca ülkemizdeki mevcut demiryolu karasal sistemler de gözününe alınarak yapılan çalışmaya bir de Ankara-İstanbul arasındaki güzergahta mevcut çalışan trenler gözönüne alınarak bir simülasyon programı geliştirilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GPS technology also plays a part in efforts improve train safety and control in Turkey through techniques known as positive train separation (PTS) and its evolutionary sibling, positive train control (PTC). Positive train separation (PTS) helps to prevent collisions by using movement allowances. These authorities preserve a calculated safe distance between trains on a given section of track. Dispatchers release trains for scheduled runs. Using GPS for position reference, trains continuously feed their locations back to the PTS server. In turn, the server computes speed limits, acceleration rates, and safe breaking distances, and transmits them to PTS equipment on board the train. If necessary, the PTS equipment can enforce limits via computer control. Designed to operate with existing railroad signaling setups, PTS systems prevent collisions between trains by issuing and autonomously enforcing rigid movement allowances. On-board location-idenfication equipment, a track database, and other kinds of information enable the PTS to compute safe breaking distances in real time. This ensures that trains stop safely before authority or speed limits have been violated- even in the event of engineer error or impairment or signals-system failure. Position reports are routinely transmitted back to the control center for display, new authority generation, and safety checks. In this work, the safe control of operations and traffic in railroads by using GPS is explained, and new suggestions are given to benefit from new technologies.and to improve insufficient railroads in terms of investment and information in Turkey. However, by considering existing railroad systems in Turkey, a computer simulation for the trains scheduled between Istanbul and Anakara is generated. X1U