Planlama sürecinde bilgi teknolojileri-planlama destek sistemi modeli
Information technologies in planning process-planning support system model
  1. Tez No: 95023
  2. Yazar: BERNA DİKÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE AYSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bugün dünya bir değişim sürecinden geçmektedir. Ekonomi alanında, yeni üretim sektörleri, finans hizmetlerinde yeni yöntemler, yeni piyasalar ortaya çıkmıştır. Ekonomi alanında meydana gelen bu değişimler, teknolojinin gelişimiyle hızlanmış ve yönlendirilmiştir, özellikle bilgi teknolojilerindeki gelişmeler zaman kaybım en aza indirerek uzaklıkları da bir engel olmaktan çıkarmıştır. Bu durum mekanın zaman aracılığı ile yok edilmesi veya mekansal engellerin çöküşü olarak açıklanabilmektedir. Mekansal engellerin azalışı, artık küresel bir kentsel sistem haline gelmiş olan bir bütünün içinde hiyerarşinin yeniden düzenlenmesini beraberinde getirmektedir. Yaşanan gelişmeler doğrultusunda ülkemizdeki kentler ve kent planlama kurumu incelendiğinde önemli sorunların yaşandığı görülmektedir. Söz konusu sorunları, ülkemizde geçerli olan kent planlama yaklaşımının kentlerin sorunlarına çözüm getirememesi ve planlama sürecinde özellikle de karar verme aşamasında meydana gelen aksaklıklar olarak belirleyebiliriz. Ülkemizde planlama kavram ve kurumunun yaşadığı sorunların giderilmesi için dinamik ve esnek bir planlama yaklaşımının benimsenmesi gerekmektedir. Ancak bu yapıda bir planlama anlayışının uygulamaya geçirilebilmesiuygun planlama araçlarının planlama sürecine dahil edilmesini gerektirmektedir. Bunun yanısıra planlama sürecinin karar verme, onama aşamasındaki sübjektif yaklaşımların varlığı da önemli bir sorundur ve çözümlenmesi için plancının yeni araçlara gereksinimi bulunmaktadır. Bilgi teknolojileri saptanan her iki sorunun da çözümüne yardımcı olacak araçlardır. Çalışmanın I.Bölümü'nde planlama sürecinin karar verme aşamasındaki sorunların giderilmesine yönelik olarak, öncelikle karar eylemi, karar kuramı kapsamında incelenmiştir. Daha sonra planlama yaklaşımlarının planlama süreçleri ve karar verme aşamaları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kent planlamada belirsizlikleri en aza indirmek amacıyla ekonomi, matematik gibi pozitif yapıya sahip bilim dallarından yararlamlmaktadır. Planlamada kullanılan değerlendirme teknikleri, yöneylem araştırması ve modeller bu yöntemlerden bazılarıdır. Çalışmanın II.Bölümü'nde de bu yöntemler açıklanmıştır. Bilgisayar teknolojisinin gelişmesinin hızlanması ise bilgi teknolojilerini ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın IILBölümü'nde kent planlamada kullanılan bilgi teknolojileri incelenmiştir. Çalışmanın IV. Bölümü'nde ülkemiz sorunları ve koşulları dikkate alındığında, stratejik planlama yaklaşımı çözüme yönelik planlama anlayışı olarak ortaya konmakta ve bu yaklaşımın uygulanma sürecini kapsayan Planlama Destek Sistemi geliştirilmiştir. Sistem, kenti izleme, kontrol etme, plan yapma ve karar verme eylemlerine yanıt vermeyi amaçlamaktadır, Bu doğrultuda üç altsistemden oluşmaktadır; a) Akıllı kent modeli, b) Uzman sistem, c) Karar destek sistemi. V. Bölüm' de Sistemler bütünü olarak geliştirlen PDS modeli, dünyada yaşanan değişim ve dönüşümden etkilenen İstanbul Metropoliten Alam içinde, sözkonusu değişimlerin yansımasıyla gelişmekte ve değişmekte olan Büyükdere Caddesi ve çevresinde yapılan bir çalışmayla test edilmiştir. VI.Bölümde sonuç ve öneriler yer almaktadır. Tez çalışmasında; ülkemizde planlama kavram ve kurumunun yaşadığı sorunları aşabilmesi ve kentlerimizin çağdaş ve yaşanılabilir hale gelebilmesi için planlama süreci bütününde bilgi teknolojilerinin önemli araçlar olduğu varsayımıyla ülkemize özgü yapılar kapsamında kullanım yöntem ve şekillerini belirleyen Planlama Destek Sistemi Modeli geliştirilmiştir. vnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, the world has a process of transformation. In the field of economics, new sectors of production, new methods of finance and new markets have totally emerged. Technological developments on the other hand, not only fastened the speed of these changes but also played a crucial role in directing them. Since the losses are reduced to a base minimum by the improvements especially in information systems, distance in location no longer institute barriers for all kinds of transactions. This can be explained by the destruction of space via time or the dissolution of spatial barriers. The diminishing of spatial barriers beings with the re-organization of hierarchy within a global system of cities is occurred. As the cities and planning institutions in Turkey are examined in this context, it can be easily seen the having crucial problems of them. These problems can be determined as a feet that prevalent planning approaches in our country do not effectively respond to the problems of cities and landscapes especially at the decision-making stage of planning process. In order to solve the problems of planning concept and institute in our country, there is a necessity for an adoption of dynamic and elastic planning approach to the planning process. Furthermore, appropriate planning tools should be included into this process to implicate such a planning comprehension. Additionally, the being of subjective approaches at the decision making stage in planning process is an important problem, and there is a necessity of new tools to solve it. Information technologies give a substantial support for the solution of these problems. In the first part of this study, the act of deciding is examined within the context of decision theory with the purpose of eliminating the problems involved in the decision-making process. Analyses of different planning approaches have been conducted by comparing them in terms of the process of planning and stages of decision-making. With the goal of diminishing of uncertainties in urban planning, it is taken advantages of positive sciences such as economics, mathematics and so on. Evaluation techniques, operations researches and models are among such methods. These methods are the subject of the second part of this study. Improvements in computer technologies resulted in development of information technologies. Information technologies used in urban planning are examined in the third part of the study. In the fourth part of the study, a planning support system which is used at the implementation stage of strategic planning approach have been developed with an eye to the current problems and conditions in Turkey. This system is designed to aid the act of observing to the city, controlling, plan making and decision-making. Thus, it is composed of three subsystems, which are: Intelligent City Model, Expert System, Decision Support System. This system is tested by a study, which is applied on the Büyükdere Boulevard having a process of transformation in line with the effects of global restructuring in the Istanbul Metropolitan Area. In the last part of the study, there are conclusion and proposals. In this thesis, Planning Support System Model determining the methods in the context of our structures related to the planning is developed with a hypothesis that the information technology is a crucial tool for the whole planning process to the solution of problems in planning concept and institute in our country and the being of modern cities. IX