Pamukkale Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde izlenen travma hastalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of trauma patients monitored in Pamukkale University Pediatric Intensive Care Unit
- Tez No: 950425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMÜT ALTUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, 01.01.2020-01.02.2025 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde travma nedeniyle izlenen, 1 ay ile 18 yaş arası çocuk hastaların; demografik özelliklerini, klinik seyirlerini, uygulanan tedavi yaklaşımlarını ve mortalite ile sekel gelişimi gibi kısa dönem sonuçlarını değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma kapsamında, yoğun bakım ünitesinde travma nedeniyle yatan ve uygun veri kayıtlarına sahip olan 69 çocuk hasta incelendi. Hastalar; travma şekli, travma tipi, etkilenen vücut bölgeleri, vital bulgular, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, kullanılan tedavi yöntemleri, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri, solunum desteği, operasyon durumu ve travma skorları (GKS, PRİSM III, PIM2, PELOD, ISS, BIG) açısından değerlendirildi. Bulgular: Hastaların %65,2'si erkekti ve yaş ortalaması 10,03 yıl olarak belirlendi. En sık travma nedenleri yüksekten düşme (%36,2) ve araç dışı trafik kazaları (%36,2) idi. Çoklu travma geçiren hastalarda mortalite (%14,5), entübasyon oranı, ISS ve PRİSM skorları anlamlı düzeyde daha yüksekti. Operasyon geçiren hastaların %69,2'sinde sekel gelişti. Eritrosit transfüzyonu, inotrop kullanımı ve koagülasyon bozuklukları sekel ve mortalite ile ilişkili bulundu. Pelvis travması olan hastalarda sekel oranı %81,8 olarak saptandı. Sonuç olarak: Çocukluk çağı travmaları, ciddi morbidite ve mortaliteye yol açabilen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Özellikle çoklu travmalar, operasyon gereksinimi, yüksek travma skorları ve bazı klinik ve laboratuvar bulguları (hipotansiyon, solunumsal asidoz) mortalite riskini artırmaktadır. Bulgular, çocukluk çağı travmalarında erken tanı, sistematik izlem ve multidisipliner yaklaşımın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the demographic characteristics, clinical course, treatment approaches, and short-term outcomes—such as mortality and sequela development—of pediatric patients aged between 1 month and 18 years who were monitored due to trauma at the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Pamukkale University Hospital between January 1, 2020, and February 1, 2025. Methods: In this retrospective descriptive study, 69 pediatric patients who were admitted to the PICU due to trauma and had complete medical records were analyzed. Patients were evaluated in terms of type and mechanism of trauma, affected body regions, vital signs, laboratory and imaging findings, treatment modalities, duration of stay in the ICU and hospital, need for respiratory support, surgical interventions, and trauma scores (GCS, PRISM III, PIM2, PELOD, ISS, and BIG). Results: Of the patients, 65.2% were male, with a mean age of 10.03 years. The most common causes of trauma were falls from height (36.2%) and non-vehicular traffic accidents (36.2%). Among patients with multiple trauma, mortality (14.5%), intubation rate, ISS, and PRISM scores were significantly higher. Sequelae developed in 69.2% of patients who underwent surgery. Erythrocyte transfusion, inotropic support, and coagulation disorders were found to be associated with both sequelae and mortality. In patients with pelvic trauma, the rate of sequelae was 81.8%. Conclusion: Childhood trauma is a major public health issue that can lead to significant morbidity and mortality. Particularly, multiple trauma, need for surgical intervention, high trauma scores, and certain clinical and laboratory findings (e.g., hypotension, respiratory acidosis) are associated with an increased risk of mortality. The findings highlight the importance of early diagnosis, systematic monitoring, and a multidisciplinary approach in the management of pediatric trauma cases.