Üniversite öğrencilerinde gelecek kaygısı ve iş sağlığı ve güvenliği açısından işe hazır olma durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of future anxiety and job readiness in terms of occupational health and safety among university students
  1. Tez No: 950424
  2. Yazar: SEZAİ ÇUBUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN PINAR ÇETİNTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Üniversitelerden her yıl binlerce öğrenci mezun olmakta ve bunların büyük bir çoğunluğu iş aramaktadır. İş olanakları sınırlıdır ve her yıl mezun olanlarla birlikte iş bulabilme oranları değişebilmektedir. Bu durum üniversite öğrencilerinde kaygı oluşturabilecek bir durumdur. Çalışmamızda Ankara ilinde bulunan bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerde bu kaygının ne düzeyde olduğunun araştırılması için anket uygulanmış ve gelecek kaygısı ve iş bulabilme stresi, demografik ve belirlenen kategorik değişkenlere göre araştırılmıştır. Çalışmamızda ayrıca ikinci bir anket uygulaması ile aynı öğrencilerin iş sağlığı ve güvenliği (İSG) konusunda bilgi düzeyleri araştırılmıştır. Anketler üniversitenin sağlık merkezine başvuranlara uygulanmış ve sonuçlar SPSS 26 (IBM SPSS Statistic 26) programı yardımıyla analiz edilmiştir. Çalışmamızda 600 öğrenciye ulaşılmış ancak 516 anket tam doldurulduğu için çalışmamıza dahil edilmiştir. Katılımcıların %79,1'i gelecek kaygısı taşıdığını ve gelecek kaygısının nedeni olarak da ilk iki sırada geçim kaygısı ve iş bulabilme kaygısını ifade etmişlerdir. Gelecek kaygısı kadın katılımcılarda daha yüksek çıkmıştır. Gelecek kaygısı en az olan bölüm uygulamalı bilimler fakültesinden+ bilişim sistemleri ve teknolojileri bölümü olmuştur. Bunu mühendislik fakültesi takip etmiştir. İSG bilgi düzeyi araştırmasında kadın cinsiyetin daha fazla puan aldığı saptanmıştır. Pratik uygulaması olup en yüksek ortalama değeri alan fen fakültesi ile pratik uygulaması olmayan fakülteler arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Pratik uygulaması olmayan işletme fakültesinin, fen fakültesi hariç diğer pratik uygulaması olan fakülteler ile anlamlı farklılığı saptanmamıştır. Riskten bağımsız olarak her iş kolunda İSG önemlidir. Bu bağlamda üniversitelerde tüm öğrencilere bölüm farkı gözetmeksizin İSG eğitimlerinin verilmesi İSG kültürünün oluşmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Every year thousands of students graduate from universities and most of them search for a job. Job opportunities are limited and the employment rate changes every year with the new graduate students. This is a situation that may cause anxiety in university students. In our study, a survey was conducted to investigate the level of this anxiety among students studying at a foundation university in Ankara, and future anxiety and stress about finding a job were investigated according to demographic and determined categorical variables. A second survey was also conducted to the same students to investigate their knowledge level about occupational health and safety. Surveys were conducted to the students who visited the health center of the university and the results were analyzed with SPSS 26 program (IBM SPSS Statistic 26). A total number of 600 questionnaires were distributed and 516 fully filled were included to our study. %79,1 of the participants stated that they have future anxiety and their first concern was livelihood anxiety and stress of finding a job was their second concern. Future anxiety was higher in female participants. The least future anxiety was found in information systems and technologies faculty from applied sciences followed by engineering faculty. In the Occupational Health and Safety knowledge level research, it was determined that female gender had higher scores. A significant difference was found between the science faculty which had the highest average value and has practical application and the faculties without practical application. No significant difference was found between the business faculty, which does not have practical application, and the other faculties with practical application, except for the faculty of science. Occupational Health and Safety is important in all sectors regardless of risk. In this context, providing OHS training to all students at universities, regardless of their departments, will contribute to the formation of an OHS culture.