Levhada delik ve çentik probleminin fotoelastisite yöntemi ile incelenmesi
Analyzing hole and notch problems in plate with photoelasticity method
- Tez No: 95048
- Danışmanlar: PROF. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu tezde, deneysel gerilme analizlerinden biri olan“fotoelastisite”yöntemi detaylı olarak ele alınmış; bu bağlamda fotoelastisitede kullanılan ışık ile ilgili fiziksel bilgiler ve elastisitede levha analizindeki gerilme-şekil değiştirme problemleri kısa bir şekilde açıklanarak, fotoelastisitede kullanılır hale getirilmiştir. Fotoelastisite yöntemiyle deneysel olarak incelenmiş olan levhada delik ve çentik problemleri ayrıca elastisite teorisi yardımıyla da çözümlenmiş; iki farklı yöntemin karşılaştınlmanyla ortaya çıkan neticelerin küçük farklar oluşturması nedeniyle, ihmal edilebilir olduğu görülmüştür. Bu da komplike bir konstrüksİyonun yapımına geçilmeden önce modele uygun bir form verilmek suretiyle gerilme yığılmalarının önlenebilir olduğunu somut olarak göstermiştir. Ayrıca gerilmelerin olmadığı yerlerden malzeme çıkartılmasını olanaklı kılarak konstrüksİyonun daha hafif ve ekonomik olmasını da pratik olarak beraberinde getirmiştir. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the method of photoelasticity that is one of the experimental stress analysis has been considered. With this method, the physical properties of light used in photoelasticity and the stress-strain problems in the plate analysis in elasticity is briefly defined and used in photoelasticity. Notch and hole problems in plate were analysed both with photoelasticity method and elasticity theory. The results of these two methods were compared and it was seen that the differences between the results were negligible. This shows that, before starting construction, the model can be formed in such a way to avoid the stress concentration. Also materials can be substituted from the places where there is no stress. So that the constructions would become lighter and economic. rx