İmam hatip lisesi ile Kur'ân kurslarındaki 14-18 yaş öğrencilerinin Kur'an-ı Kerim dersine ilişkin tutum ve yeterliliklerinin değerlendirilmesi (Şırnak ili örneği)
An evaluation of the attitudes and competencies of 14–18 year-old students in imam hatip high schools and qur'ān courses towards the Qur'an course (the case of Şirnak province)
- Tez No: 950520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VELİ TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Şırnak ili ve ilçelerinde İmam Hatip Liseleri ve Kur'ân kurslarında öğrenim gören öğrencilerin Kur'ân-ı Kerim dersine ilişkin tutum ve yeterliliklerine yönelik mevcut durumları incelenmiştir. Kur'ân-ı Kerim'in doğru anlaşılması, daha derin kavranması, dini yaşama etkisinin artması, meal okumaya ilginin teşvik edilmesi, derslerden keyif alınması gibi hedefler gözetilmiştir. Ayrıca öğrencilerin Kur'ân-ı Kerim dersine yönelik tutum ve yeterlilikleri ile beraber başarı duyguları ve manevi yaşam ilişkileri de değerlendirilmiştir. Bu Çalışmada İmam Hatip Lisesi ile Kur'ân kurslarında öğrenim gören 14-18 yaş arasındaki öğrencilerin Kur'ân-ı Kerim dersine ilişkin tutum ve yeterlilikleri cinsiyet, yaş, eğitim alınan okul ve hafızlık durumuna göre analiz yapılmıştır. Yapılan bu çalışma, iki kısımdan oluşmaktadır: Birinci kısımda Kur'ân-ı Kerim'in tanımı, amacı, önemi ve tarihçesi ele alınmış; ikinci kısımda ise anket çalışmalarıyla elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Netice olarak; öğrencilerin geneli Kur'ân-ı Kerim dersine ilişkin dini bir motivasyonla yaklaştığını ve bu dersi Allah rızası için öğrendiklerini, Kur'ân-ı Kerim dersinin onlara manevi bir haz verdiğini ortaya koymuştur. Erkekler ve kızlar arasında Kur'ân-ı Kerim dersine ilişkin tutumda herhangi bir fark görülmemiş, bu da eğitim müfredatında kız ve erkek arasında eğitim eşitliğin arttığını ve her iki cinsin dini eğitime eşit düzeyde önem verdiği tespit edilmiştir. Yaşa bağlı olarak, 14 yaş ile 18 yaş aralığındaki öğrencilerin tutumlarında gelişimsel farklılıklar bulunmakla birlikte, bu durumun ergenlik dönemiyle ilişkili olduğu tespit edilmiştir. İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin daha kapsamlı dini bir eğitim alması, onların derslere daha profesyonel bir bakış açısıyla yaklaşmalarına sebep olmuştur. Son olarak, hafız olan ve olmayan öğrenciler arasında tutum farkları gözlemlenmiş, hafız olan öğrencilerin daha disiplinli ve derinlemesine bir tutum sergilediği tespit edilmiştir. Bu bulgular, öğrencilerin dini eğitimdeki değişik motivasyonlarını, eğitim ortamlarını ve kişisel gelişimlerini yansıtan önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the current attitudes and competencies of students attending Imam Hatip High Schools and Qur'an courses in the Şırnak province and its districts towards the Qur'an course were examined. The objectives of the study included promoting the correct understanding of the Qur'an, enabling a deeper comprehension, increasing its influence on religious life, encouraging interest in reading translations (meals), and making the lessons enjoyable. In addition, students' attitudes and competencies towards the Qur'an course, as well as their sense of achievement and their relationship with spiritual life, were also evaluated. In this study, the attitudes and competencies of students aged 14–18 studying in Imam Hatip High Schools and Qur'an courses towards the Qur'an course were analyzed in relation to gender, age, type of school attended, and status of Qur'an memorization. This study consists of two parts: the first part discusses the definition, purpose, importance, and historical background of the Qur'an; the second part evaluates the findings obtained through surveys. As a result, it was revealed that most students approached the Qur'an course with religious motivation and learned it for the sake of Allah's approval, and that the Qur'an course gave them spiritual satisfaction. No difference was observed between male and female students in terms of their attitudes towards the Qur'an course, which indicated that equality in education between genders had increased in the curriculum and that both genders gave equal importance to religious education. Although there were developmental differences in the attitudes of students between the ages of 14 and 18 depending on age, this was identified as being related to the adolescence period. The more comprehensive religious education received by Imam Hatip High School students led them to approach the lessons with a more professional perspective. Finally, differences in attitudes were observed between students who had memorized the Qur'an and those who had not; students who had memorized the Qur'an were found to exhibit a more disciplined and in-depth attitude. These findings provide significant insights reflecting students' different motivations in religious education, educational environments, and personal development.