Konjestif kalp yetmezliği bulunan köpeklerde intestinal morfolojik değişikliklerin görüntülenmesi: Kalp-bağırsak ekseninde ultrasonografik yaklaşım
Imaging intestinal morphological changes in dogs with congestive heart failure: Ultrasonographic approach in the gut-heart axis
  1. Tez No: 950605
  2. Yazar: CANSU BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında KKY mevcudiyeti olan köpeklerde kardiyovasküler (cTnI, Nt-proBNP, CK-MB, Miyoglobin ve D-dimer) ve intestinal (Zonulin ve DAO) biyobelirteçler ile ekokardiyografik ve intestinal ultrasonografik değişimlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Küçük Hayvan Polikliniği'ne başvuran KKY'li köpekler (n=25) ile sağlıklı köpekler (n=10) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen köpekler, radyografik, ekokardiyografik, intestinal ultrasonografik bulgular ile kardiyovasküler ve bağırsak geçirgenliğine ilişkin biyobelirteçler yönünden değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak, Mann-Whitney U, Ki-kare ve Spearman's rho testleri gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışma kapsamında KKY grubu köpekler kendi içerisinde ve sağlıklı grup köpekler ile karşılaştırıldı. Ekokardiyografik verilerin değerlendirilmesi ile KKY grubunda sağlıklı gruba kıyasla daha yüksek sol atriyum/aort LA/Ao (p=0,000), EDV (p=0,045), SV (p=0,019), E/A (p=0,001) ve E/IVRT (p=0,001) değerleri; daha düşük IVSd (p=0,001), IVRT (p=0,000) ve IVRT/(E/A) (p=0,000) değerleri saptandı. Değerlendirilen kardiyovasküler ve bağırsak geçirgenliğine ilişkin biyobelirteçlerden her biri KKY grubunda sağlıklı gruba oranla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek belirlendi. İntestinal ultrasonografi ile belirlenen kolon duvar kalınlığı, KKY' köpeklerde sağlıklılara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,000), ancak duodenum ve jejunum duvar kalınlıklarında anlamlı bir fark gözlenmedi. KKY'li köpeklerde bağırsak duvar kalınlığının, duodenum ve jejunum kalınlığı ile diyastolik fonksiyon indeksleri arasında zayıf ila orta düzeyde ilişki ve kolon kalınlığı ile E dalgası hızı arasında orta düzeyde pozitif ilişki dahil olmak üzere çeşitli ekokardiyografik parametrelerle anlamlı korelasyonlar gösterdiği görüldü. KKY'li köpeklerde bağırsak duvar kalınlığı ile çeşitli ekokardiyografik parametreler arasında anlamlı korelasyonlar saptandı. Duodenum duvar kalınlığı E, E/A, DT, E/IVRT (zayıf negatif) ve IVRT/(E/A) (orta pozitif) ile korelasyon gösterdi. Jejunum duvar kalınlığı LA/Ao, E/A, DT, E/IVRT (negatif); A, IVRT/(E/A), LVIDs, EF (pozitif) ile koreleydi. Kolon duvar kalınlığı ise E (orta pozitif), IVRT ve E/IVRT (zayıf) ile korelasyon gösterdi. Duodenum ve kolon duvar kalınlığı ile kardiyovasküler ve bağırsak geçirgenliğine yönelik biyobelirteçlerden herhangi biri arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişki saptanmadı. Jejunum duvar kalınlığı ile cTnI düşük pozitif, miyoglobin ve DAO düşük negatif korelasyon gösterdi. Sonuç: KKY grubu köpeklerde belirgin ve güçlü istatistiksel düzeyde kardiyovasküler ve bağırsak geçirgenliğine ilişkin biyobelirteçlerin sağlıklılara göre yüksek değerleri eşliğinde, kolon duvar kalınlığı artışı belirlenmesi ve bu artışla birlikte ekokardiyografik parametrelerden E dalgası hızının orta düzeyde artışı, IVRT ve E/IVRT değerinin zayıf düzeyde azalışı; düşük örneklem havuzu ile ilişkilendirilmekle birlikte diyastolik disfonksiyon ile kolon disfonksiyonu arasındaki ilişkinin varlığına işaret etmektedir. Kalp-bağırsak eksenine yönelik söz konusu bulgulara yönelik daha geniş örneklem gruplarıyla yapılacak ileri düzey araştırmalar, bu eksen içerisindeki çift yönlü etkileşimlerin patofizyolojik mekanizmalarının aydınlatılmasına ve KY'de GİS değişimlerin potansiyel tanısal ve prognostik değerinin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study was to evaluate cardiovascular (cTnI, Nt-proBNP, CK-MB, Myoglobin and D-dimer) and intestinal (Zonulin and DAO) biomarkers and echocardiographic and intestinal ultrasonographic changes in dogs with CHF. Materials and Methods: Dogs with CHF (n=25) and healthy dogs (n=10) that applied to Adnan Menderes University, Faculty of Veterinary Medicine, Internal Medicine Small Animals Polyclinic were included in the study. The dogs included in the study were evaluated in terms of radiographic, echocardiographic, intestinal ultrasonographic findings and biomarkers related to cardiovascular and intestinal permeability. In the analysis of the data, Mann-Whitney U, Chi-square and Spearman's rho tests were performed using SPSS program. Results: In the study, CHF group dogs were compared with each other and with healthy group dogs. Evaluation of echocardiographic data revealed higher left atrium/aorta LA/Ao (p=0.000), EDV (p=0.045), SV (p=0.019), E/A (p=0.001) and E/IVRT (p=0.001) values in the CHF group compared to the healthy group; lower IVSd (p=0.001), IVRT (p=0.000) and IVRT/(E/A) (p=0.000) values. Each of the evaluated cardiovascular and intestinal permeability biomarkers was determined to be statistically significantly higher in the CHF group compared to the healthy group. Colon wall thickness determined by intestinal ultrasonography was found to be significantly higher in CHF dogs compared to healthy groups (p=0.000), but no significant difference was observed in duodenum and jejunum wall thicknesses. In dogs with CHF, intestinal wall thickness was found to correlate significantly with various echocardiographic parameters, including weak to modrate correlations between duodenal and jejunal thickness and diastolic function indices and modrate positive correlations between colonic thickness and E wave velocity. In dogs with CHF, intestinal wall thickness correlated significantly with various echocardiographic parameters. Duodenal wall thickness correlated with E, E/A, DT, E/IVRT (weakly negative), and IVRT/(E/A) (modrately positive). Jejunal wall thickness correlated with LA/Ao, E/A, DT, E/IVRT (negative); A, IVRT/(E/A), LVIDs, EF (positive). Colonic wall thickness correlated with E (modrately positive), IVRT, and E/IVRT (weakly). No statistically significant correlations were found between duodenal and colonic wall thickness and any of the cardiovascular and intestinal permeability biomarkers. Jejunal wall thickness showed low positive correlation with cTnI, low negative correlation with myoglobin and DAO. Conclusion: The determination of colon wall thickness increase accompanied by significant and strong statistically high values of cardiovascular and intestinal permeability biomarkers in CHF group dogs compared to healthy individuals and the modrate increase in E wave velocity and weak decrease in IVRT and E/IVRT values among echocardiographic parameters with this increase; although it is associated with a low sample pool, it indicates the existence of a relationship between diastolic dysfunction and colon dysfunction. Further studies with larger sample groups regarding the findings regarding the heart-gut axis will contribute to the elucidation of the pathophysiological mechanisms of bidirectional interactions within this axis and to the determination of the potential diagnostic and prognostic value of GIS changes in HF.