Şeyh Ali Semerkandî'nin hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
The life, works, and sufi thought of sheikh Ali Samarqandi
  1. Tez No: 950604
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şeyh Ali Semerkandî, yaşadığı ve uğradığı bölgelerde ihtiyaç duyulduğu ölçüde ilim ve irşat faaliyetleriyle çevresine rehberlik etmiş seçkin şahsiyetlerden biridir. Kimileri sadece kendi döneminde etkili olurken, bazı âlimler hem çağlarında hem de sonraki kuşaklarda değerli eserleri aracılığıyla yaşamaya devam etmişlerdir. Şeyh Ali Semerkandî de etkisini sadece kendi devriyle sınırlamayıp, gelecekteki nesillere de uzanan bir mürşid-i kâmil olarak öne çıkmıştır. Bu durum, onun kalplerde giderek daha fazla kabul görmesine yol açmıştır. Memleketinden başlayarak kutsal mekânlara uzanan bilgi ve maneviyat yolculuğu da bunda büyük rol oynamıştır. Tasavvufî eğitimini tamamladıktan sonra Anadolu'ya gelerek farklı bölgelerde irşat hizmetlerinde bulunması, sonraki devirlerde Şeyh Ali Semerkandî ile Şeyh Alâeddin Ali es-Semerkandî'nin aynı kişi olup olmadığı ve nereye defnedildiği konusundaki tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Aynı şekilde bir kataloglama hatası, onun kaleme aldığı“Bahru'l-Ulûm fî Tefsîri'l-Kur'an”adlı eserle ilgili sahiplik tartışmalarının doğmasına sebep olmuştur. Bu çalışmada, Şeyh Ali Semerkandî'nin aslında Şeyh Alâeddin Ali es-Semerkandî ile özdeş olduğunu, bugün“Çamlıdere”adıyla bilinen ve resmî kayıtlarda“Yabanâbâd”olarak anılan bölgede medfun bulunduğunu ve“Bahru'l-Ulûm fî Tefsîri'l-Kur'an”adlı eserin müellifi olduğunu ortaya koyarak bu konudaki bilgi kirliliğini azaltmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Sheikh Ali Samarqandi was a prominent figure who disseminated knowledge and spiritual guidance wherever needed. While some scholars remained influential only within the confines of their era, others left a lasting legacy through the works they produced. Sheikh Ali Samarqandi was among those whose intellectual and spiritual influence transcended his time, continuing to inspire successive generations. His profound dedication to pursuing knowledge and spirituality—from his birthplace to sacred lands—was pivotal in establishing his enduring presence in the collective memory of communities. After completing his spiritual training, he travelled to Anatolia, undertaking various guiding missions across different regions.Over time, debates emerged concerning the identity of Sheikh Ali Samarqandi, particularly regarding whether he was the same individual as Sheikh Alâeddin Ali as-Samarqandi and the exact location of his burial. Furthermore, confusion surrounding the authorship of his exegetical work Bahru'l-'Ulûm fî Tafsīr al-Qur'ān arose due to cataloguing inaccuracies. This study seeks to clarify that Sheikh Ali Samarqandi and Sheikh Alâeddin Ali as-Samarqandi are indeed the same person, that his burial place is located in the area historically known as Yabanâbâd (modern-day Çamlıdere), and that Bahru'l-'Ulûm fî Tafsīr al-Qur'ān is genuinely his work. In doing so, the study aims to resolve the ongoing ambiguities surrounding his identity and legacy.