Kültürel diplomasi aracı olarak diziler: Netflix platformunda Türk yapımı diziler üzerine bir analiz
Tv series as a tool of cultural diplomacy: an analysis of Turkish produced series on the Netflix platform
  1. Tez No: 950612
  2. Yazar: AYLİN AYKUT BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SUNAL KIZIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kamu diplomasisi, günümüz dünyasında bir ülkenin farklı ülkelerle profesyonel bir bakış açısıyla geliştirmeye çalıştığı iletişim yaklaşımı olarak tanımlanabilir. Kültürel diplomasi ise zamanla kamu diplomasisinden ayrılarak kavramsal çerçevede gelişmiş ve değişmiştir. Kültürel diplomasiye bakıldığında, bir ülkenin farklı ülkelere aktarmak istediği kültürel imajı ve saygınlığını güçlendirmek amacıyla ortaya diplomatik yolla koyduğu çalışmalar olarak değerlendirilebilir. 2000'li yılların başından itibaren etkin bir şekilde kullanılmaya başlanan kültürel diplomasi alanının giderek daha kapsamlı bir yapı haline dönüştüğü görülmektedir. Özellikle teknolojik gelişmeler ve internet kullanımı, bu gelişmelerin ana sebeplerini oluşturmuştur. Bu doğrultuda her ülkenin kültürel diplomasi çalışmalarını arttırdığı gibi, ülkemiz de bu diplomasi dalına çeşitli yatırımlar yaparak kendi ülke imajına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bunun en önemli göstergesi, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı tarafından 2022 yılında“Türkiye'nin Yumuşak Güç Enstrümanı Olarak Kültürel Diplomasi ve İletişim”adlı kitabı yayınlaması gösterilebilir. Kültürel diplomasi alanlarını stratejik olarak farklı alanlarda ele alan bu kitapta, Türk dizileri yumuşak güç olarak önemli bir yer teşkil etmektedir. Türk dizilerinin giderek dünya çapında popülerleşmesi, dizi içeriği bağlamında üretilen içeriklerin sayısının da artmasını; bu dizilerin ihracatının önünün açılmasını sağlamıştır. Türkiye'nin kendi ülke imajını diğer ülkelere karşı güçlendirmek için kullandığı diziler, tıpkı bir markanın kurumsal iletişim çalışmalarını ortaya koyması gibi kültürel diplomasi kavramını kullanarak ele aldığı görülmektedir. Ayrıca son zamanlarda dijital platformların kullanımı giderek yaygınlaşmakta olup; bu platformlardaki Türk dizi ve filmlerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma kapsamında Netflix Türkiye orijinal Türk dizi içerikleri ele alınıp kültürel diplomasiye kaynaklık edecek referans sahnelerine odaklanılmıştır. Tezin temel konusu, Netflix Türkiye orijinal içeriklerinden IMDB puanına göre en yüksek ve en düşük puanı alan iki dizinin de Türkiye'nin kültürel diplomasi çalışmalarına katkıda bulunabilecek ögeler barındırdığını aktarmaktır. Çalışmanın sınırlılıklarını ele alınan Bir Başkadır ve Şahmaran dizisinin yanı sıra bu dizilerin birinci sezon ilk ve son bölümleri oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Netflix'te yer alan bu iki dizi aracılığıyla Türkiye'nin kültürel diplomasi bağlamında ele almış olduğu stratejiler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu bilgileri analiz ederek literatüre katkıda bulunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy can be defined as a communication approach that a country employs to develop relationships with other countries from a professional perspective in today's world. Cultural diplomacy, on the other hand, has evolved over time and has conceptually diverged from public diplomacy. When looking at cultural diplomacy, it refers to the diplomatic efforts of a country to enhance its cultural image and reputation in the international arena. Since the early 2000s, cultural diplomacy has been used more effectively and has evolved into an increasingly comprehensive practice. Technological advancements and internet usage have been the main reasons for this development. Accordingly, while every country has increased its cultural diplomacy efforts, Türkiye aims to enhance its national image by making various investments in this field of diplomacy. A significant indicator of this is the publication of the book titled“Cultural Diplomacy and Communication as Türkiye's Soft Power Instrument”by the Presidency of Communications of the Republic of Türkiye in 2022. This book discusses cultural diplomacy in strategic areas, highlighting Turkish TV series as an important element of soft power. The growing popularity of Turkish series worldwide has led to an increase in the number of contextually produced content and opened up avenues for the export of these series. The series that Türkiye uses to strengthen its national image in the eyes of the international community approaches the concept of cultural diplomacy similarly to how a brand showcases its cultural communication efforts. Additionally, the use of digital platforms has become increasingly widespread recently, and the number of Turkish series and films on these platforms is also growing every day. This study focuses on reference scenes that will contribute to cultural diplomacy within the context of Netflix Türkiye's original Turkish series content. The main topic of the thesis is to convey that both the highest and lowest-rated series, according to IMDB ratings from Netflix Türkiye's original content, contain elements that can contribute to Türkiye's cultural diplomacy efforts. The limitations of the study are based on the series“Bir Başkadır”and“Şahmaran,”specifically the first and last episodes of their first seasons. This study aims to provide insights into the strategies Türkiye has addressed in the context of cultural diplomacy through these two series available on Netflix and to contribute to the literature by analyzing this information.