Dört farklı kalsiyum silikat bazlı biyoaktif simanın steril ortamda ve kontamine edilmiş ortamlarda farklı zaman aralıklarında push-out bağlanma dayanımlarının in-vitro olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the push-out bonding strength of four different calcium silicate-based bioactive simulants in sterile and contaminated environments at different time intervals in vitro
  1. Tez No: 950652
  2. Yazar: ERCİHAN HAYRETTİN KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN FURKAN ERTUĞRUL, DOÇ. DR. SAMET TOSUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, dört farklı kalsiyum silikat bazlı simanın (Biodentine™ (Septodont, Fransa), MTA Angelus (Angelus, Brezilya), NeoMTA 2 ve NeoPutty (Avalon Biomed, ABD)) kanla kontamine olan ve olmayan ortamlarda, farklı zaman aralıklarında (1., 7. ve 28. gün) gösterdiği push-out bağlanma dayanımlarını ve bu testler sonucunda oluşan kırık tiplerini stereo mikroskop altında değerlendirmektir. Yöntem: Bu in vitro çalışmada, tek köklü mandibular premolar ve maksiller santral dişlerden 1 mm kalınlığında dentin diskleri hazırlandı. Her disk üzerinde 1,0 mm çapında dört adet yapay perforasyon alanı oluşturuldu. Disklerin yarısı steril, diğer yarısı ise çözdürülmüş koyun kanlı agar ile kontamine edildi. Dört farklı siman, üretici talimatlarına uygun şekilde hazırlanarak perforasyonlara uygulandı. Örnekler sekiz gruba ayrıldı: Biodentine™ steril (BD-NC), Biodentine™ kanla kontamine (BD-C), MTA Angelus steril (aMTA-NC), MTA Angelus kanla kontamine (aMTA-C), Neo MTA steril (NMTA-NC), Neo MTA kanla kontamine (NMTA-C), NeoPutty steril (Putty-NC) ve NeoPutty kanla kontamine (Putty-C). Tüm örnekler 37 °C'de ve %95–100 nemli ortamda 1, 7 ve 28 gün süreyle inkübe edildi. Push-out testi, universal test cihazı kullanılarak gerçekleştirildi; elde edilen kuvvet değerleri bağlanma yüzeyine oranlanarak megapaskal (MPa) cinsinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study was to evaluate the push-out bond strength of four different calcium silicate-based cements (Biodentine™ [Septodont, France], MTA Angelus [Angelus, Brazil], NeoMTA 2, and NeoPutty [Avalon Biomed, USA]) at different time intervals (1st, 7th, and 28th days) in both blood-contaminated and non-contaminated environments, and to examine the fracture types resulting from the tests under a stereomicroscope. Materials and Methods: In this in vitro study, 1 mm-thick dentin discs were prepared from single-rooted mandibular premolars and maxillary central incisors. Four artificial perforations (1,0 mm in diameter) were created in each disc. Half of the discs were kept sterile, while the other half were contaminated with a lysed sheep blood–agar mixture. The four different cements were prepared in accordance with manufacturers' instructions and applied into the perforation sites. Samples were divided into eight groups: Biodentine™ non-contaminated (BD-NC), Biodentine™ blood-contaminated (BD-C), MTA Angelus non-contaminated (aMTA-NC), MTA Angelus blood-contaminated (aMTA-C), NeoMTA 2 non-contaminated (NMTA-NC), NeoMTA 2 blood-contaminated (NMTA-C), NeoPutty non-contaminated (Putty-NC), and NeoPutty blood-contaminated (Putty-C). All samples were incubated at 37 °C and 95–100% humidity for 1, 7, and 28 days. Push-out bond strength testing was performed using a universal testing machine, and the recorded force values were normalized to the bonding area and expressed in megapascals (MPa).