Kırılgan geriatrik bireylerde sıcak su ayak banyosunun günlük yaşam aktiviteleri, uykusuzluk ve yorgunluk düzeyine etkisi
Effect of hot water foot bath on daily living activities, insomnia and fatigue levels in frail geriatric individuals
- Tez No: 950654
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BALCI ALPARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kırılgan geriatrik bireylerde sıcak su ayak banyosunun günlük yaşam aktiviteleri, uykusuzluk ve yorgunluk düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak yapıldı. Yöntem: Araştırma Eskişehir Çifteler Devlet Hastanesi dahiliye kliniğinde 15.10.2023 - 15.07.2024 tarihleri arasında yürütüldü. Örneklem seçim kriterlerine uyan 30 hastanın kırılganlık düzeyi Edmonton Kırılganlık Ölçeği ile belirlendi ve kırılganlık düzeyine göre tabakalandırıldı. Müdahale ve kontrol olmak üzere iki gruba randomize edildi. Müdahale grubuna 10 gün boyunca her akşam ayak banyosu uygulandı. Ayak banyosunun hemen ardından VAS değerlendirmesi yapıldı. Müdahale ve kontrol grubu Katz GYA Ölçeği, Uykusuzluk Şiddeti İndeksi ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile 1. ve 11. gün olmak üzere iki kez değerlendirildi. Bulgular: Yaşlıların yaş ortalaması müdahale grubunda 78,80±5,30 yıl, kontrol grubunda ise 79,20±5,93 yıldır. Müdahale grubunun %93,3'ü, kontrol grubunun ise tamamının en az bir tane kronik hastalığı vardı. Müdahale ve kontrol grubu arasında Katz GYA Ölçeği 1. ve 2. ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark (p>0,05) bulunmazken, müdahale grubunun Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Aim: A randomized controlled study was conducted to determine the effect of hot water foot bath on daily living activities, insomnia and fatigue levels in frail geriatric individuals. Method: The study was conducted at Eskişehir Çifteler State Hospital internal medicine clinic between 15.10.2023 - 15.07.2024. Frailty levels of 30 patients who met the sample selection criteria were determined with the Edmonton Frailty Scale and stratified according to frailty levels. They were randomized into two groups as intervention and control. Foot baths were applied to the intervention group every evening for 10 days. VAS assessment was performed immediately after the foot bath. The intervention and control groups were evaluated twice on the 1st and 11th days with the Katz ADL Scale, Insomnia Severity Index and Fatigue Severity Scale. Results: The mean age of the elderly was 78.80±5.30 years in the intervention group and 79.20±5.93 years in the control group. 93.3% of the intervention group and all of the control group had at least one chronic disease.