Yönetici hemşirelerde profesyonel değerlerin, örgütsel güven ve çok yönlü liderlik yönelimleriyle ilişkisi
The relationship between professional values, organizational trust and multifactor leadership orientations among nurse managers
  1. Tez No: 950655
  2. Yazar: MEHTAP AKMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN PAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, yönetici hemşirelerde profesyonel değerlerin, örgütsel güven ve çok yönlü liderlik yönelimleriyle ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ilişkisel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Ankara ilinde bulunan bir üniversite hastanesi, bir Sağlık Bakanlığı hastanesi ve üç özel hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini bu hastanelerde görev yapan toplam 236 yönetici hemşire, örneklemini ise 201 yönetici hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği”,“Örgütsel Güven Ölçeği”ve“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın analizi SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, pearson korelasyon analizi, lineer regresyon, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve Post-Hoc (LSD) analizleri kullanılmıştır. Araştırmadaki katılımcıların %41,8'i 41-50 yaş aralığında, %89,6'sı kadın, %72,6'sı evli ve %64,2'si lisans mezunudur. Katılımcıların Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği puan ortalaması 126,11±25,99, Örgütsel Güven Ölçeği toplam puan ortalaması 3,63±1,01 ve Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği toplam puan ortalaması 4,35±0,56 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive-relational design to determine the relationship between professional values, organizational trust, and multifactor leadership orientations in nurse managers. The research was carried out in one university hospital, one Ministry of Health hospital, and three private hospitals located in Ankara, Turkey. The population of the study consisted of 236 nurse managers working in these hospitals, and the sample included 201 nurse managers. Data were collected using the“Descriptive Information Form,”the“Nurses Professional Values Scale,”the“Organizational Trust Scale,”and the“Multifactor Leadership Questionnaire.”The data were analyzed using SPSS 22 software. For data analysis, frequency, percentage, Pearson correlation, linear regression, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Post Hoc (LSD) tests were used. Among the participants, 41.8% were between the ages of 41 and 50, 89.6% were female, 72.6% were married, and 64.2% had a bachelor's degree. The mean score of the Nursing Professional Values Scale was 126.11±25.99, the mean score of the Organizational Trust Scale was 3.63±1.01, and the mean score of the Multifactor Leadership Questionnaire was 4.35±0.56.