Persiste timpanik foramen ile temporomandibular eklem şikayeti arasındaki ilişkinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between persistent tympanic foramen and temporomandibular joint complaints with cone beam computed tomography
- Tez No: 950715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖLLER BULUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı; temporomandibular eklem (TME) şikâyeti olan hastaların ve sağlıklı kişilerin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntülerinde persiste timpanik foramen (PTF) varlığını, sıklığını ve özelliklerini değerlendirerek PTF ve TME patolojisi (TMD) arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve klinisyenleri bilgilendirmektir. Çalışmada hastalar 230 kişinin dahil edildiği TMD grubu ve 238 kişinin dahil edildiği sağlıklı grup olmak üzere iki grupta incelendi. PTF varlığı/yokluğu, çapı (mm), TME patolojisi varlığı ve türü, kondil morfolojisi, artiküler eminens pnömatizasyonu (AEP) varlığı ve tipi ile glenoid fossa pnömatizasyonu (GFP) varlığı ve tipi incelenerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the presence, frequency and characteristics of persistent tympanic foramen (PTF) in cone beam computed tomography (CBCT) images of patients with temporomandibular joint disease (TMD) and healthy individuals, to reveal the relationship between PTF and TMD and to inform clinicians. In the study, patients were examined in two groups as the TMD group, which included 230 patients, and the healthy group, which included 238 patients. The presence/absence of PTF, its diameter (mm), the presence and type of TMJ pathology, condyle morphology, the presence and type of articular eminence pneumatization (AEP), and the presence and type of glenoid fossa pneumatization (GFP) were examined and recorded.