Oligoartiküler juvenil idiopatik artrit (JİA) tanılı çocuklarda fekal mikrobiyota bileşenleri ve değişiklikleri
Fecal microbiota composition and alterations in children diagnosed with oligoarticular juvenile idiopathic arthritis (JIA)
- Tez No: 950714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE ŞENER OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Juvenil idiopatik artrit (JİA) çocukluk çağının en sık görülen romatizmal hastalığıdır. JİA tanısı için şikayetin 16 yaşından önce başlaması, aynı eklemde en az 6 hafta boyunca devam etmesi ve artrit için bilinen diğer tüm olasılıkların dışlanmış olması gerekmektedir. Hastalığın nedeni multifaktöriyel kabul edilmekte olup, çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. JİA patogenezinden sorumlu bir faktörün intestinal mikrobiyotadaki değişimler olduğu düşünülmektedir. Bakteri, virüs ve bakteriyofajlar, mantarlar ve arkeaların oluşturdukları mikroorganizma topluluğuna mikrobiyota denir. Mikrobiyom ise bu mikroorganizmaların genetik içeriğini, oluşturdukları ürünler ve çevreleri ile ilişkilerinin tümünü ifade eder. Mikrobiyota, JİA ve inflamatuar hastalıkların riskini çeşitli mekanizmalar yoluyla etkilemektedir. Mikrobiyal değişiklikler, bozulmuş immünolojik gelişim, pro-ve anti-inflamatuar bakteri dengelerindeki değişiklikler ve düşük dereceli mukozal inflamasyon dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalar yoluyla JİA 'ya yatkınlık oluşturmaktadır. Bu çalışmada oligoartiküler JİA tanılı tedavi naif çocuklarda fekal mikrobiyota bileşenleri ve değişikliklerini sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması planlandı. Bu prospektif tek merkezli çalışmaya, JİA tanısı alan 25 çocuk ve 25 sağlıklı çocuk alındı. İntestinal mikrobiyota kompozisyonu detaylı metagenomik analizler ile değerlendirildi. Çalışmamızda JİA olgularında intestinal mikrobiyota bileşiminin sağlıklı kontrollere göre değiştiği; hasta grubunda cins düzeyinde özellikle Oscillibacter, Alistipes, kontrol grubunda ise Dialister, Faecalibacterium artışı olduğu görüldü.ANCOM-BC analizinde cins düzeyinde özellikle artritojenik mikroorganizma olarak bilinen Megasphera ve Akkermansia 'nın hasta grubunda arttığı, antiinflamatuvar etkileri bilinen Lactobacillus'un hasta grubunda azaldığı tespit edildi. Mikrobiyota bileşimindeki bu değişikliklerin JİA gelişimi ve prognoz üzerine etkileri ile ilgili daha geniş çalışmalar yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Juvenile idiopathic arthritis (JIA), the most prevalent childhood rheumatic disease, requires symptom onset before age 16, persistence ≥6 weeks in the same joint, and exclusion of other arthritis causes. Its multifactorial etiology likely involves genetic and environmental factors, with intestinal microbiota alterations implicated in pathogenesis. The community of microorganisms comprising bacteria, viruses, bacteriophages, fungi, and archaea is termed the microbiota. The microbiome refers to the collective genetic content of these microorganisms, along with their metabolic products and environmental interactions. The microbiota influences the risk of JIA and other inflammatory diseases through multiple mechanisms. In this study, we aimed to compare fecal microbiota composition and alterations between treatment-naïve children with oligoarticular juvenile idiopathic arthritis (JIA) and healthy controls. This prospective single-center study enrolled 25 children newly diagnosed with JIA and 25 healthy children. Intestinal microbiota composition was assessed through comprehensive metagenomic analyses. In the present study, we identified significant alterations in the intestinal microbiota composition of patients with juvenile idiopathic arthritis (JIA) compared to healthy controls. At the genus level, an increased relative abundance of Oscillibacter and Alistipes was observed in the JIA cohort, whereas Dialister and Faecalibacterium were more prevalent in the control group. Differential abundance analysis using ANCOM-BC revealed a notable enrichment of Megasphaera and Akkermansia—genera previously implicated in arthritogenic processes in the patient group. Conversely, Lactobacillus, a genus with well-documented anti-inflammatory properties, was found to be significantly reduced in JIA patients. These findings underscore the potential involvement of gut microbiota dysbiosis in the pathogenesis and progression of JIA, highlighting the need for further large-scale, longitudinal studies to elucidate underlying mechanisms and therapeutic implications.