Antrenör liderlik yaklaşımlarının, sporcuların antrenör davranışlarını değerlendirmedeki etkisi
The effect of coach leadership approaches on athletes' evaluation of coach behaviours
- Tez No: 950718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÜNLÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVAL KAYĞUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, antrenör liderlik yaklaşımlarının sporcuların antrenör davranışlarına yönelik değerlendirmeleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu bağlamda araştırma grubunu ortalama 9,56 (±5,5) yıldır spor yapan, 127 kadın ve 146 erkek olmak üzere toplam 273 sporcu (Xyaş=25,72±6,3) oluşturmuştur. Veriler Spor İçin Liderlik Ölçeği ve Sporcuların Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçekleri ile toplanmıştır. Veriler IBM SPSS 28.0 analiz programında Regresyon Analizi ile sınanmıştır ve aralarındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde antrenör davranışlarının Spor İçin Liderlik Ölçeği'nin alt boyutu olan olumlu antrenör davranışı ile Sporcunun Antrenör Davranışını Algılaması Ölçeği (SLÖ-SADA) alt boyutlarından demokratik davranış, sosyal destek, ödüllendirici geri bildirim ve eğitici ve öğretici davranış arasında anlamlı fark bulunurken otoriter davranış arasında fark görülmemiştir. Spor İçin Liderlik Ölçeği'nin alt boyutu olan olumsuz antrenör davranışı incelendiğinde ise demokratik davranış, sosyal destek, ödüllendirici geri bildirim ve eğitici ve öğretici davranış arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Yalnızca otoriter davranış arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, olumlu antrenör davranışının destekleyici, demokratik ve eğitici liderlik yaklaşımları çerçevesinde şekillendirilmesi gerektiği; otoriter liderlik tarzının ise sporcuların olumsuz algı geliştirmesine yol açabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of coaches' leadership approaches on athletes' evaluations of coach behaviors. In this context, the research sample consisted of a total of 273 athletes (127 female and 146 male) with an average of 9.56 (±5.5) years of sports experience (M_age = 25.72 ± 6.3). Data were collected using the Leadership Scale for Sports (LSS) and the Athletes' Evaluation of Coach Behaviors Scale. The data were analyzed using Regression Analysis through IBM SPSS 28.0 software, and the relationships between variables were tested using Pearson Correlation Analysis. When the research findings were examined, it was found that coach behaviors showed a significant relationship between the positive coach behavior sub-dimension of the Leadership Scale for Sports and the sub-dimensions of the Athletes' Evaluation of Coach Behaviors Scale (SLSS-AECB), namely democratic behavior, social support, rewarding feedback, and instructional behavior. However, no significant difference was found with authoritarian behavior. On the other hand, when the negative coach behavior sub-dimension of the Leadership Scale for Sports was analyzed, no significant differences were found with democratic behavior, social support, rewarding feedback, or instructional behavior; only authoritarian behavior showed a significant difference. In conclusion, it has been revealed that positive coach behavior should be shaped within the framework of supportive, democratic, and instructional leadership approaches, whereas an authoritarian leadership style may lead to the development of negative perceptions among athletes.