Runge-Kutta yöntemleri ile açık kanallarda yavaş değişen akımın sayısal analizi
Numerical analysis of gradually varied flow in open channels using Runge-Kutta methods
  1. Tez No: 950756
  2. Yazar: RASİM GÖKTUĞ GÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, açık kanallarda meydana gelen tedrici değişken akımın (YDA) sayısal çözümü, yüksek mertebeden doğruluğa sahip açık (eksplisit) ve kapalı (implisit) Runge-Kutta yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Su yüzeyi profilini temsil eden diferansiyel denklem, dördüncü mertebeden Runge-Kutta (RK4) yöntemleriyle çözülmüş ve hesaplamalar, farklı hidrolik koşulları temsil eden iki trapez kesitli prizmatik kanal örneği üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatürde yer alan referans çözümlerle karşılaştırılmış; her iki yöntemin de yüksek düzeyde doğruluk ve kararlılık sunduğu tespit edilmiştir. Özellikle kapalı RK4 yöntemi, toplam mutlak hata bakımından açık yönteme kıyasla daha düşük sapma üretmiş ve nümerik stabilite açısından üstünlük sağlamıştır. Sonuç olarak, Runge-Kutta tabanlı yöntemlerin, açık kanal akımlarının mühendislik çözümlerinde etkin ve güvenilir sayısal araçlar olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solution of gradually varied flow (GVF) in open channels is investigated using high-order accurate explicit and implicit Runge-Kutta methods. The differential equation representing the water surface profile is solved using fourth-order Runge-Kutta (RK4) methods, and the computations are applied to two trapezoidal prismatic channel cases representing different hydraulic conditions. The obtained results are compared with reference solutions from the literature, showing that both methods offer high accuracy and numerical stability. Notably, the implicit RK4 method yielded lower total absolute error compared to the explicit method, demonstrating its superior stability characteristics. Consequently, Runge-Kutta-based numerical approaches are shown to be effective and reliable tools for modeling open channel flows in engineering applications.