Preeklampsinin maternal uyku kalitesi ve huzursuz bacak sendromu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of preeclampsia on maternal sleep quality and evaluation of the effect of preeclampsia on maternal sleep quality and restless legs syndrome
- Tez No: 950755
- Danışmanlar: PROF. DR. SENA KAPLAN, DR. SADUN SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, preeklampsinin maternal uyku kalitesi ve huzursuz bacak sendromu üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla, karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi'nde Eylül 2024- Mart 2025 tarihleri arasına gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 60 preeklampsili gebe ve 60 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 120 gebe dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında ''Bireysel Bilgi Formu'', ''Huzursuz Bacak Sendromu Tanı Kriterleri Formu'', ''Huzursuz Bacak Sendromu Şiddeti Derecelendirme Formu'', ''Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği'' ve '' Görsel Kıyaslama Skalası'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, minimum ve maksimum değerler, ortalama ve standart sapma hesaplanmış; Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, bağımsız gruplar t-testi, Ki-Kare testi, Pearson Korelasyon analizi ve Cohen's d analiz testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, her iki gruptaki gebelerin GKS'ye göre gebelik öncesi ve mevcut gebelik döneminde algıladıkları uyku kalitesi benzerlik gösterdiği belirlenmiştir (p>0,05). Preeklampsili gebeler ile sağlıklı gebeler arasında PUKÖ genel uyku kalitesi puan ortalamalarının benzerlik gösterdiği saptanmıştır (p>0,05). Ancak preeklampsili gebelerde sağlıklı gebelere göre uyku süresinin düştüğü ve gündüz işlev bozukluğunun arttığı belirlenmiştir (p0,05). Huzursuz bacak sendromu görülme sıklığı ve şiddeti puan ortalamalarının her iki grup arasında benzerlik gösterdiği saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a comparative descriptive study to evaluate the effect of preeclampsia on maternal sleep quality and RLS. The research was carried out at Ankara Etlik City Hospital, Obstetrics and Gynecology Department, between September 2024 and March 2025. A total of 120 pregnant women were included in the study, comprising 60 women with preeclampsia and 60 healthy pregnant women. Data were collected using the“Individual Information Form,”“RLS Diagnostic Criteria Form,”“RLS Severity Rating Scale'', ''PSQI,”and the“VAS.”For data analysis, frequencies, percentages, minimum and maximum values, means, and standard deviations were calculated; Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, independent samples t-test, Chi-square test, Pearson correlation analysis, and Cohen's d effect size analysis were performed. According to the research findings, the perceived sleep quality of pregnant women in both groups, as measured by the VAS, was found to be similar in both the pre-pregnancy and current pregnancy periods (p >0,05). Likewise, the mean PSQI total scores showed no significant difference between preeclamptic and healthy pregnant women (p >0,05). However, it was determined that sleep duration was lower and daytime dysfunction was higher in preeclamptic women compared to healthy pregnant women (p 0,05). The prevalence and severity scores of RLS were also found to be similar between the two groups (p>0,05).