Tuz Stresi altında yetiştirilen çilek bitkisinin (Fragariax ananassa L.) gelişimi, besin madde alımı ve verimi üzerine doğalarbusküler mikoriza fungusların (AMF) etkisi
The effect of indigenous arbuscular mycorrhiza fungi (AMF) on the development, nutrient uptake and yield of strawberries Fragaria x ananassa L.) grown under salt stress
  1. Tez No: 950784
  2. Yazar: DENİZ İYİGÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız kapsamında mikoriza funguslarının çilek bitkisi köklerine aşılanması ile farklı tuzluluk koşullarının bitkinin gelişimi üzerindeki zararlı etkilerinin azaltılması amaçlanmaktır. Üç farklı tuzluluk koşulunda bitkilerin verdiği yanıtlara göre arbüsküler mikoriza fungusunun (AMF) etkinliği araştırılmıştır. Deneme AMF (Glomus Intradices ve Glomus Proliferum) varlığı (+AMF) ve yokluğunda (-AMF) dört farklı tuz konsantrasyonu (T0=0, T20=20, T50=50 ve T100= 100 mM/L NaCl) ve üç tekerrür kurgusu ile sera koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre toplam 24 saksı ile gerçekleştirilmiştir. Deneme boyunca saksılar % 50 oranında sulandırılmış Hoagland çözeltisi ile haftada bir kez sulanmış, denemenin 1. ayı sonunda ise bitkiler tuzlu sularla sulanmaya devam edilmiştir. Deneme sonunda toprak ve hasat edilen bitki örneklerinde kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmış, elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre AMF ve tuz uygulamalarının incelenen parametrelerde anlamlı etkilerine rastlanmıştır. Buna göre AMF'nin hem toprak hem de bitkinin makro ve mikro besin element miktarları üzerine istatistiki olarak anlamlı etkileri olduğu görülmüş, çilek bitkisine yapılan AMF uygulamasının deneme toprağında alınabilir K ve Zn miktarlarını arttırdığı, bitkinin besin madde alınımını % 4 ila % 34 arasında, toplam biyokütle miktarını % 11 oranında ve mikoriza ile doğrudan ilişkili bir enzim olan alkalin fosfotaz aktivitesini ise % 10.5 oranında artırdığı saptanmıştır. Ayrıca yapılan metagenomik analiz sonuçlarına göre toprağımızda baskın tür olduğu bilinen Glomeromycetes sınıfına ait Glomeraceae familyasının %32'sinin Glomus, % 31'ini Rhizophagus, %19'unu Septoglomus ve % 17'sini de Funneliformus cinslerinin oluşturduğu görülmüştür. Tuzlu topraklarda daha dayanıklı olduğu bilinen bu türlerin enfeksiyon oranı ve spor sayısı, kontrol grubuna oranla tuz uygulaması yapılan topraklarda artmıştır ve en yüksek enfeksiyon oranı ve buna bağlı spor sayısı T20 tuzluluk düzeyinde saptanmıştır. AMF'nin çilek bitkisi üzerinde saptanan olumlu etkilerinin, bitkinin dayanıklılığını arttırıp, tuz stresinin yarattığı zararlı etkilerden korumaya ve besin öğesi bileşimini korumaya ve geliştirmeye faydası olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to reduce the harmful effects of different salinity conditions on plant development by inoculating strawberry plant roots with mycorrhizal fungi. The effectiveness of the mycorrhizal fungi was investigated based on the responses of the plants under three different salinity conditions. The experiment was conducted as a pot trial, with two mycorrhiza treatments (-M and +M) and four different salt levels (T0, T20, T50, and T100). The experiment was carried out in greenhouse conditions with 24 pots arranged in a randomized complete block design, with three replications. Throughout the experiment, the pots were irrigated once a week with Hoagland solution diluted to 50% concentration, and at the end of the first month, the plants were irrigated with water containing 0, 20, 50, and 100 mM NaCl. At the end of the experiment, chemical and microbiological analyses were performed on the soil and plant samples, and the obtained data were evaluated using statistical analysis methods. According to the results of the study, significant effects of AMF and salt applications were observed on the examined parameters. AMF showed statistically significant effects on both the soil and plant macro- and micronutrient levels. The AMF application on strawberry plants increased the available K and Zn levels in the experimental soil, increased the plant's nutrient uptake by 4% to 34%, increased total biomass by 11%, and increased the activity of alkaline phosphatase (an enzyme directly related to mycorrhiza) by 10.5%. Additionally, according to the metagenomic analysis results, the soil was dominated by the Glomeraceae family of the Glomeromycetes class, with species from the genera Glomus (32%), Rhizophagus (31%), Septoglomus (19%), and Funneliformis (17%). These species, known to be more resistant in saline soils, showed increased infection rates and spore numbers in the salt-treated soils compared to the control group, with the highest infection rate and associated spore numbers found at the T20 salinity level. The observed positive effects of AMF on strawberry plants are believed to increase the plant's resistance, protect it from the harmful effects of salt stress, and help preserve and improve its nutrient composition.