Polietilen, polietilen-polipropilen kompoziti, SKN lastikleri ve analoji biyopolimerlerde spektroskopik ve dinamik-mekanik özelliklerin araştırılması
Investigation of the spectroscopic and dynamical-mechanical properties of polyethylene, polyethylene-polypropylene composite, SKN rubbers and analogy biopolymers
- Tez No: 95097
- Danışmanlar: PROF. DR. SHAVAL V. MAMEDOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bu çalışmada, poliolefinler ve bunlar temelinde yapılan kompozitlerin, bazı kauçukların ve bunlara benzer biyopolimerlerin dinamik-mekanik ve şpektroskopik özellikleri incelenmiş, karşılaştırılmış, ve bu sonuçlar için aralarındaki bağlılıklar ortaya çıkarılmıştır. Tez sonuçlan, sentetik boru üretim fabrikasının sanayi süreçlerine uygulanmıştır. Gerekli olan birçok yöntemin birlikte kullanılmasıyla yapılan bu tür incelemeler, tüm dünyada son yıllarda yapılmaktadır. Giriş bölümünde, polimerin yapısı, yıpranma mekanizmaları, termik, termooksitleşme ve farklı faktörlerin (mekanik ve elektrik gerilimleri, foto, radyasyon, sıcaklık v.s..) etkisi altmda kalırken polimerin parçalanmasına ait bilgiler geniş olarak verilmektedir. Aynı zamanda, deneylerde kullanılan yöntemler (ESR, İR spektroskopi, polarizasyon mikroskopu, klasik ve özel çekme deneyleri v.s..) hakkındada geçerli bilgiler verilmiştir. Kaynak taramasının incelenmesiyle birlikte tezin konusu, amacı ve yapılacak incelemeler formüle edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, bazı özel kauçuklarda, sentetik polimerlerde, biyopolimerlerde, işlem süreçlerinin ve katkıların etkisi ile oluşan serbest radikaM. reaksiyonların deneysel sonuçları incelenmiş ve mekanizmaları verilmiştir. Diğer taraftan, aynı örnekler için dinamik-mekanik özellikleri incelenerek, etküerin(sıcaklık, zaman, mekanik ve elektrik gerilimler) belli bir aralığında termofluktuasyon teorisinin geçerliliği kamtlanmıştır. Spektroskopi metodlarıyla alınmış sonuçlarla, dinamik-mekanik özellikler karşılaştırılarak, yıpranma mekanizması incelenmiştir. Bu tür çalışma ve, özellikle polimer kompozitlerindeki çalışmalar ilk defa yapılmış ve aynı zamanda, incelenmiş polimer ve polimer kompozitlerinin fiziksel özellikleri ile yapı değişmeleri karşılaştırılmış ve bu iki paralel araştırma arasında bağlılıklar bulunmuştur. Çalışmanın bu bölümünün sonunda bazı sanayi uygulama sonuçları ve bunların yapı değişmeleri ile ilişkileri geniş olarak açıklanmıştır. Tezin son bölümünde, tez çalışmasının sonuçlan kısa bir şekilde formüle edilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the dynamical-mechanical and spectroscopic properties of polyolephines, the composites made on their base, some rubbers and biopolymers similar to these were examined, these properties were compared and the following correlations for these results appeared. The results of the thesis were applied to the industrial processes of the factory producing synthetic pipes. Such kinds of examinations made by the usage of many required methods together have been made. In the introduction, the structure of polymer, degradation mechanism, thermooxidation and the information belonging to the fracture of the polymer while being under the effects of different factors (e.g, mechanical and electric stresses, light, radiation, temperature, etc.) are given in detail Moreover, the information about the methods used in the experiments (e.g, ESR, IR spectroscopy, polarization microscope, classic and special tensile experiments, etc.) is given. In the second part of the thesis, the experimental results of the reactions with the free radical occurring by the effects of processing time and dopings in some special rubbers synthetic, and biopolymers are examined and their mechanisms are given. On the other hand, the validity of thermofiuctuation theory is proven for the particular range of the effects (e.g, temperature, time, mechanical and electrical stresses) by the examination of the dynamical-mechanical properties for the same samples. The degradation mechanism was investigated by being compared the results obtained from the spectroscopic methods with the dynamical-mechanical properties. This kind of study and especially the studies on polymer composites were made for the first time and also the physical properties of the examined polymer-polymer composites were compared with their structural variations and the relations between these parallel researches were found. At the end of this section of the study, the results obtained from the industrial applications and their relations with the structural changes were explained in detail. In the last part of the thesis, the results of the thesis study were formulated in short. xn