Türkiye'de yetişen endemik Ferulago platycarpa Boiss. & Balansa ve Ferulago pachyloba (Fenzl) Boiss. türünün cilt beyazlatıcı ve antioksidan etkisinin araştırılması ve total fenol ile flavonoit miktar tayinlerinin yapılması
Investigation of skin whitening and antioxidant effects of endemic Ferulago platycarpa Boiss. & Balansa and Ferulago pachyloba (Fenzl) Boiss. in Turkey and determination of total phenol and flavonoit content
  1. Tez No: 951176
  2. Yazar: AHMED HESHMAT KHASHAB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dünya çapında yaygın kullanıma sahip olan Ferulago W. Koch cinsi, birçok bioaktif fitokimyasal içeren ve yaklaşık 50 taksonla temsil edilen bir cinstir. Türkiye'de 35 taksonu bulunur ve bunların 18'i endemiktir. Ferulago türleri Türkiye'nin farklı bölgelerinde ′′çakşırotu′′, ′′ çağşır′′, ′′asaotu′′ gibi adlarla bilinir. Ferulago türlerinin taşıdığı en yaygın metabolitler kumarinlerdir ve kumarinler çok önemli fizyolojik aktivitelere sahiptir. Halk ilacı olarak kullanımları sedatif, tonik, hazmı kolaylaştırıcı ve afrodizyak gibi etkilerle olup, aynı zamanda baş ağrısında, ülserde, hemoroitte, yılan ısırmasında, bağırsak kurdunda ve dalak şikayetlerinde de kullanılarlar. Bu araştırmada, F. pachyloba (Fenzl) Boiss. (endemik) ve F. platycarpa Boiss. & Bal. (endemik) türlerinin etanol ve hekzan ekstrelerinin kimyasal bileşimleri ve biyolojik aktiviteleri araştırılacaktır. Bu ekstrelerin 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) süpürme yöntemi, 2,2'-azinobis-3-etilbenzotiozolin-6-sülfonik asit (ABTS) radikal süpürücü yöntem, toplam fenol ve flavanoit konsantrasyonu metotları ve metal bağlayıcı aktiviteleriyle non-enzimatik antioksidan aktiviteleri ve Tirozinaz enzim inhibisyon aktiviteleri spektrofotometrik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile, Türkiye'de yetişen sözü edilen Ferulago türleri üzerinde yapılmış araştırma eksikliği giderilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The genus Ferulago W. Koch, which is widely distributed and utilized around the world, comprises numerous bioactive phytochemicals and is represented by approximately 50 taxa globally. In Turkey, this genus includes 35 taxa, among which 18 are endemic species. Ferulago species are recognized by various local names in different regions of Turkey, notably referred to as“çakşırotu,”“çağşır,”and“asaotu.”The predominant metabolites found within Ferulago species are coumarins, which possess significant physiological activities. These species have been traditionally employed in folk medicine due to their sedative, tonic, digestive, and aphrodisiac properties. Additionally, they are utilized in the management of various ailments such as headaches, ulcers, hemorrhoids, snake bites, intestinal worms, and spleen-related disorders. In the present research, ethanol and hexane extracts obtained from two endemic species, namely Ferulago pachyloba (Fenzl) Boiss. and Ferulago platycarpa Boiss. & Bal., will be examined in terms of their chemical compositions and biological activities. The antioxidant potentials of these extracts will be spectrophotometrically assessed through several well-established analytical methods including the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging assay, the 2,2'-azinobis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid (ABTS) radical scavenging assay, total phenolic content determination, total flavonoit concentration measurement, and metal-chelating activity. Furthermore, the tyrosinase enzyme inhibitory activities of the extracts will also be investigated using spectrophotometric approaches. Through this study, existing gaps in research pertaining specifically to the mentioned Ferulago species endemic to Turkey will be addressed, thereby contributing substantial data regarding their phytochemical profiles and biological functionalities.