Kuadriseps kas fonksiyonunu değerlendirmek için geliştirilen uzun oturmada düz bacak kaldırma testinin güvenirliğinin ve geçerliliğinin araştırılması
Investigation of the reliability and validity of the long sitting straight leg raise test for assessing quadriceps muscle function
- Tez No: 951175
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HALLAÇELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, izole kuadriseps fonksiyonunu değerlendirmek için geliştirilen uzun oturma pozisyonunda düz bacak kaldırma testinin geçerliliği ve güvenilirliğini araştırmaktır. Çalışmamıza 18-30 yaş arasında 30 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin kuadriseps ve kalça fleksörlerinin kuvvet testi, kuadriseps kas aktivasyonu, Y denge testi, tek bacak öne sıçrama testi ve uzun oturmada düz bacak kaldırma testi uygulandı. Gerçekleştirilen çalışmada uzun oturma pozisyonunda düz bacak kaldırma testinin ve geçerliliğini, güvenilirliğini araştıran ilk çalışmadır. UODBK testi ve re-test sonuçları kıyaslandığında her iki ekstremite için de yüksek olması, test-tekrar test ölçümleri arasında tutarlılığın güçlü olduğunu göstermektedir (ICC ≥0,90). Bu durum, düz bacak kaldırma testinin güvenilirliğini ve ölçümlerin tekrarlanabilir olduğunu desteklemektedir. UODBK test süresinin kuadriseps ve kalça fleksör kas kuvveti, Y denge testi ve tek bacak öne sıçrama testi ile korelasyon bulundu (r = 0.34 - 0.73, min – maks; orta ve yüksek ilişki). UODBK testi izole kuadriseps kas fonksiyonunu değerlendirmek için geliştirilmiş, güvenilirliği ve geçerliliği gösterilmiş bir testtir. Rehabilitasyon sürecinde kuadriseps kas fonksiyonunu değerlendirmek için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the validity and reliability of the Long-Sitting Straight Leg Raise (LSSLR) test, which was developed to assess isolated quadriceps function. A total of 30 healthy individuals aged 18–30 years were included in the study. The participants underwent quadriceps and hip flexor strength testing, quadriceps muscle activation assessment, the Y-Balance Test, the Single-Leg Forward Hop Test, and the LSSLR test. This study is the first to examine the validity and reliability of the LSSLR test. The comparison of test-retest results demonstrated high consistency for both lower extremities, indicating strong reliability between test-retest measurements (ICC ≥0.90). This finding supports the reliability and repeatability of the LSSLR test. A correlation was found between the LSSLR test duration and quadriceps and hip flexor muscle strength, the Y-Balance Test, and the Single-Leg Forward Hop Test (r = 0.34 - 0.73, min - max; moderate to high correlation). The LSSLR test was developed to evaluate isolated quadriceps muscle function and has been shown to be a valid and reliable assessment tool. It is recommended for use in the rehabilitation process to assess quadriceps muscle function.