Postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopozal semptomların düzeyi vedepresyona eğilim
Level of menopausal symptoms and tendency to depression in women in the postmenopausal period
  1. Tez No: 951314
  2. Yazar: MERYEM BETÜL KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmada, postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopozal semptomların düzeyi ile depresyona eğilim arasındaki olası ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, gözlemsel ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Bu çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği Kliniği'ne bağlı Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı, 45 yaş ve üzeri olup en az 12 ay süreyle menstrüel kanaması olmayan 345 kadın dahil edilmiştir. Çalışmada“Sosyodemografik Veri Formu”,“Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”ve“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 istatistiksel analiz programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya yaşları 45–74 arasında değişen 345 kadın katılmış, yaş ortalaması 57,49±6,85 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %19,7'si okuryazar değildir; %54,5'i ilkokul mezunu, %77,7'si evli, %79,1'i ev hanımıdır. Yüzde 50,4'ü asgari ücretin altında gelir beyan etmiştir. Kronik hastalık oranı %84,3 olup, menopoz yaşı ortalama 47,25±4,17'dir. Katılımcıların %84,1'i doğal, %15,9'u cerrahi menopoz geçirmiştir. %45,8'i sağlık kuruluşuna başvurmuş, %13,6'sı HRT kullanmıştır. MSDÖ toplam puanı 19,63±7,65 olup alt boyut ortalamaları; somatik: 7,71±3,10, psikolojik: 7,66±3,44, ürogenital: 4,26±2,63'tür. Ölçeğin genel iç tutarlılığı yüksek düzeyde bulunmuş olup, Cronbach's α=0,810'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the potential relationship between level of menopausal symptoms and tendency to depression in women in the postmenopausal period Materials and Methods: This study is an observational, cross-sectional design. A total of 345 women aged 45 years and older, who had not experienced menstrual bleeding for at least 12 months and were registered at the Esenler Training Family Health Center affiliated with the Family Medicine Clinic of the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Health Practice and Research Center, were included in the study. The“Sociodemographic Data Form,”the“Menopause Rating Scale (MRS),”and the“Beck Depression Inventory (BDI)”were used for data collection. The obtained data were analyzed using the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2020 statistical software. Results: A total of 345 women aged between 45 and 74 participated in the study, with a mean age of 57.49±6.85 years. Among the participants, 19.7% were illiterate, 54.5% had completed primary education, 77.7% were married, and 79.1% were housewives. Half of the women (50.4%) reported an income below the minimum wage. The prevalence of chronic illness was 84.3%, and the mean age at menopause was 47.25±4.17 years. Of the participants, 84.1% had undergone natural menopause, while 15.9% experienced surgical menopause. Additionally, 45.8% had applied to a healthcare institution, and 13.6% reported using hormone replacement therapy (HRT). The mean total score on the Menopause Rating Scale (MRS) was 19.63±7.65. The subdimension means were as follows: somatic: 7.71±3.10, psychological: 7.66±3.44, and urogenital: 4.26±2.63. The overall internal consistency of the scale was found to be high (Cronbach's α = 0.810).