Transdermal sistemlerde hyaluronik asit kaplı, pH'ya duyarlı katı lipid nanopartikül-MOF kompozitlerinin ilaç salınımında kullanılması
Use of hyaluronic acid coated, pH-sensitive solid lipidnanoparticle-MOF composites in transdermal systems for drug delivery
- Tez No: 951313
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
M.Ö. 2000'li yıllarda antik Çin döneminde vücuttaki ağrı ve yaralar için yama yapılmaya başlandığı bilinmektedir. Bu yama türleri, günümüzde kullanılan transdermal sistemlerin ilk örnekleridir. İnsan vücudu hem içsel hem de dışsal olarak birçok hasara maruz kalabilir. Bu hasarı geçirme noktasında uzun yıllardır ağız yoluyla ilaç kullanılmıştır. Ancak bu ilaçların hasarlı bölgeye faydası olduğu kadar vücut içinde diğer doku ve organlara da yan etkisi olmaktadır. Bunu önlemek adına son 20 yılda transdermal ilaç dağıtım sistemleri konusunda yapılan çalışmaların sayısının arttığı literatürde görülmektedir. Transdermal sistemler sayesinde vücuda içeriden yan etkisi bilinen veya ilaç yarılanma ömrü kısa olup çabuk metabolize edilen ilaçların deri yoluyla insan vücudunda hedefli bölgeye iletimi çok daha iyi bir yöntemdir. Çalışmada kullanılan olan MOF türü cilt pH'sında bozunmaya başladığı için, ilacı daha uzun sürede salınım yapması hedeflenmiştir. Metal organik çerçeveler (MOF), olağanüstü yüksek yüzey alanları, ayarlanabilir gözenek boyutları ve ayarlanabilir iç yüzey özellikleriyle bilinirler. pH'ya duyarlı yapıda olan NMOF-5'in, ilacın hedef bölgede daha uzun süre salınımını sağlayacağı düşünülmüştür. Katı lipid nanopartiküller (SLN), kuersetinin (QUE) deri yoluyla iletiminde rol alacak olan yapılardır. SLN'ler polimer kaplaması ile daha iyi salınım özelliği gösterdiklerinden, hyaluronik asit (HA) kaplama amaçlı kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında QUE@MOF@SLN@HA kompoziti, pH'ya duyarlılığı ve uzun süreli ilaç salınımı yapması ile bu çalışmayı özgün kılmıştır. Elde edilecek olan kompozit FTIR, SEM, XRD, UV-VIS spektroskopi gibi karakterizasyon metotları ile tayin edildi.
Özet (Çeviri)
It is known that in ancient China around 2000 BCE, patches were used for treating pain and wounds on the body. These types of patches are considered the earliest examples of transdermal delivery systems used today. The human body is exposed to various damages, both internally and externally. For many years, oral drug administration has been the conventional method for treating such conditions. However, while these drugs can be effective at the target site, they may also cause adverse effects on other tissues and organs due to systemic distribution. To overcome this limitation, the number of studies on transdermal drug delivery systems has significantly increased over the past two decades. Transdermal systems offer a more effective means of delivering drugs with known systemic side effects or short half-lives, as they enable targeted delivery through the skin. In this study, a type of metal–organic framework (MOF) was selected due to its ability to degrade at skin pH, aiming to achieve prolonged drug release. MOFs are known for their exceptionally high surface area, tunable pore sizes, and adjustable internal surface properties. It is hypothesized that the pH-sensitive NMOF-5 structure will enable sustained release of the drug at the target site. Solid lipid nanoparticles (SLNs) will be employed to facilitate the transdermal delivery of quercetin (QUE). Since SLNs exhibit enhanced release properties when coated with polymers, hyaluronic acid (HA) was chosen as a coating material. The composite structure QUE@MOF@SLN@HA developed in this thesis is considered original due to its pH responsiveness and sustained drug release capability. The synthesized composite was characterized using various analytical techniques, including FTIR, SEM, XRD, and UV-VIS spectroscopy.