Elektrik yanıklarında teofilinin antiinflamatuar etkisinin değerlendirilmesi: Rat modeli
Evaluation of the anti-inflammatory effect of theophylinne in electrical burns: A rat model summary
  1. Tez No: 951387
  2. Yazar: GÖRKEM İREM OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BENLİER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda; yanık hastalarında önemli başvuru grubunu oluşturan elektrik yanığı tedavisinde teofilin kullanımına bağlı nötrofil göçünü, buna bağlı inflamasyon ve nekroz azaltıcı etki ile elektrik yanığı sonrası gelişebilecek komplikasyonların azaltmayı amaçladık. Çalışmamızda Wistar Albino cinsi ratlara elektrik yanığı uygulandı. Deneklerin bazal değerlerini değerlendirme amacıyla oluşturulan bir kontrol grubu, elektrik yanığı sonrası 24. saatte teofilin tedavisi alan ve almayan iki grup ve 1 hafta boyunca teofilin tedavisi alan ve almayan iki grup olmak üzere toplam 5 grup oluşturuldu. Böylelikle teofilinin yanık sürecindeki akut dönem olan hemostaz ve 2. safha olan inflamasyon dönemindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Alınan kan örnekleri biyokimyasal olarak değerlendirildi. Yanık geçiş zonlarından alınan örnekler histopatolojik olarak değerlendirildi. Ratlar ve amputatlar etüv öncesi ve sonrası tartıldı. Yapılan ölçümler, biyokimyasal ve patolojik incelemeler istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamızda planlanan 1 hafta süresince günlük tek doz teofilin tedavisinin inflmasyon sürecine olumlu etkisi klinik, patolojik ve biyokimyasal olarak görüldü. Ancak 1 günlük tedavi sürecinde yanık iyileşmesinin hemostaz dönemine klinik ve istatistiksel olarak anlamlı olumlu sonuç bulunamadı. Sonuç olarak teofilin tedavisinin elektirk yanığı iyileşmesine yararlı etkileri görülmüştür. İleri de yapılabilecek daha yüksek örneklem sayılı ve çok merkezli çalışmalara öncü olabilir. ​
Özet (Çeviri)
In our study conducted at the Department of Plastic, Reconstructive, and Aesthetic Surgery of Trakya University Faculty of Medicine, we aimed to diminish the neutrophil migration, and consequently, the inflammation and necrosis, associated with the utilization of theophylline in the treatment of electrical burns, which constitute a significant patient group presenting with burns. Our objective was also to reduce potential complications that might arise following electrical burns. In our research, electrical burns were induced in Wistar Albino rats. A total of 5 groups were formed: a control group established to assess baseline values of the subjects, two groups that received and did not receive theophylline treatment 24 hours after the electrical burn, and two groups that received and did not receive theophylline treatment for 1 week. Thus, we aimed to investigate the effects of theophylline during the acute phase of the burn process, namely hemostasis and the second stage, inflammation. Blood samples obtained were biochemically evaluated. Samples taken from the transition zones of the burns were assessed histopathologically. Rats and amputated tissues were weighed before and after drying. The measurements, biochemical, and pathological examinations were statistically analyzed. In our study, the positive impact of daily single-dose theophylline treatment on the inflammatory process was observed clinically, pathologically, and biochemically throughout the planned 1-week period. However, no clinically and statistically significant positive outcome was found in the hemostasis phase of burn healing with the 1-day treatment period. In conclusion, theophylline treatment demonstrated beneficial effects on the healing of electrical burns. We are of the opinion that this study can serve as a precursor for future multi-center studies with higher sample sizes.