İlaca bağlı hiponatremisi olan geriatrik hastaların klinik özellikleri
Clinical features of geriatric patients with drug-induced hyponatremia
  1. Tez No: 951388
  2. Yazar: GÜLPERİ KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hipanatremi erişkinde en sık görülen elektrolit bozukluğudur. Hiponatreminin sık nedenlerinden birisi ilaçlardır. Özellikle ilaca bağlı hiponatremisi olan geriatrik hastaların klinik bulguları ile ilgili veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı ilaca bağlı hiponatremisi olan geriatrik hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve etyolojideki farmakolojik özelliklerinin araştırılması ve ayrıca geriatrik olmayan hastalara göre olası farklılıklarının belirlenmesidir. YÖNTEM: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya 2021-2024 yılları arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye Servisinde ilaca bağlı hiponatremi tanısıyla yatırılan 103 erişkin hasta alındı. Hastalar geriatrik (n=67) ve geriatrik olmayanlar (n=36) olarak iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve hiponatremiye neden olan ilaç verileri kayıt edilerek gruplar kıyas edildi. BULGULAR: Hastalarda hiponatremiye en sık neden olan ilaçlar sıklık sırasıyla tiyazidler, anjiyotensin reseptör blokeri+tiyazid kombinasyonu ve antidepresanlardı. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Geriatrik olmayan bireylerde, antipsikotik ve antiepileptik ilaç kullanımına bağlı hiponatremi insidansı, geriatrik bireylere göre belirgin şekilde daha yüksek saptandı (sırasıyla p=0,049 ve p=0,031).
Özet (Çeviri)
AIM: Hyponatremia is the most common electrolyte disorder in adults. One of the most common causes of hyponatremia is medication. Data on the clinical findings of geriatric patients with drug-induced hyponatremia are limited. The aim of this study was to investigate the demographic, clinical, laboratory, and pharmacological characteristics of geriatric patients with drug-induced hyponatremia and to determine any possible differences compared to non-geriatric patients. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included 103 adult patients admitted to the Internal Medicine Department of Sakarya Training and Research Hospital between 2021 and 2024 with a diagnosis of drug-induced hyponatremia. Patients were divided into two groups: geriatric (n=67) and nongeriatric (n=36). Demographic, clinical, laboratory, and medication data related to hyponatremia were recorded and compared between groups. RESULTS: The most common medications causing hyponatremia in patients were thiazides, angiotensin receptor blocker + thiazide combination, and antidepressants, in that order, with no significant difference between groups. The incidence of hyponatremia associated with antipsychotic and antiepileptic drugs was significantly higher in non-geriatric patients than in geriatric patients (p=0.049 and p=0.031, respectively).