Ceza muhakemesi hukukunda ispat vasıtası olarak şahitlik (İslam ve merî hukuk mukayeseli)
Testimony as a means of proof in criminal procedure law (comparative of Islamic and current law)
- Tez No: 951414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ceza muhakemesinde, tarafların iddia ettiği vakaların ispatı amacıyla en sık başvurulan delillerin başında tanık delili gelmektedir. Bu çalışmada, tanık delilinin İslam ceza muhakemesi hukuku ve yürürlükteki (merî) ceza muhakemesi hukukundaki yeri ayrı ayrı ele alınarak, bu iki hukuk sisteminin böylesine önemli bir ispat vasıtasını kendi iç dinamikleri çerçevesinde nasıl düzenledikleri ve hangi değeri atfettikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İslam ceza muhakemesi hukukunda, âlimlerin çoğunluğuna göre şahit delili kesin delil olarak nitelendirilmektedir. Bu, İslam hukuku doktrininde güvenilir şahitler tarafından usulüne uygun olarak yapılan şahitliğin hâkimi bağlayıcı nitelikte olduğu ve hâkimin buna göre hüküm vermek zorunda olduğu anlamına gelmektedir. İslam hukuku şartlarına uygun olarak sunulan şahit delilinin hâkimi bağlayıcı niteliği, şahitlik yapabilme şartlarının titizlikle belirlenmesine ve hatta şahitlerin güvenilirliğinin araştırılması amacıyla tezkiye kurumunun oluşturulmasına yol açmıştır. Yürürlükteki ceza muhakemesi sisteminde ise tanık delili, takdiri deliller arasında yer almaktadır. Bu nedenle, hâkim, yargılama sırasında alınan tanık ifadeleriyle bağlı olmayıp, yargılama sonucunda vereceği hükmü serbestçe oluşturabilir. Bununla birlikte, hâkim, dava sonucunda açıkladığı kararında hangi delillere neden itibar ettiğini veya etmediğini gerekçeleriyle birlikte açıklamakla yükümlüdür.
Özet (Çeviri)
In criminal proceedings, witness evidence is one of the most frequently used evidences in order to prove the cases claimed by the parties. In this study, the place of witness evidence in Islamic criminal procedure law and the current criminal procedure law is examined separately, and it is tried to reveal how these two legal systems organize such an important means of proof within the framework of their own internal dynamics and what value they attribute to it. In Islamic criminal procedure law, according to the majority of scholars, witness evidence is considered as conclusive evidence. This means that in the Islamic law doctrine, the testimony given by reliable witnesses in accordance with the procedure is binding on the judge and the judge is obliged to give a verdict accordingly. The binding nature of witness evidence presented in accordance with the conditions of Islamic law has led to the meticulous determination of the conditions for being able to testify and even the establishment of the institution of tazkiya in order to investigate the reliability of witnesses. In the current criminal procedure system, witness evidence is among the discretionary evidences. Therefore, the judge is not bound by the witness statements taken during the trial and can freely form the verdict he/she will give at the end of the trial. However, the judge is obliged to explain which evidence he/she relied on or did not relied on and why in his/her decision at the end of the case.