Anılar ve subay profilleri kapsamında Milli Mücadele'de jandarma
The Gendarmerie in The War of Independence in the scope of memoirs and officer profiles
- Tez No: 951415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlk Türk devletlerinden itibaren toplumların iç güvenliğinin korunması amacıyla farklı isimlerde kolluk gücü kuvvetleri kurulmuştur. Günümüz Jandarma modelinin Osmanlı Devleti'nde ilk temeli 1839 yılında Tanzimat Fermanı'nın kabulü ile ortaya çıkmıştır. Toplumun ihtiyacı ve gelişen teknolojiye göre sürekli bir şekilde değişen ve yenilenen yasalarla beraber Jandarma Teşkilatı'nda da yenileşme hareketleri gerçekleşmiş ve teşkilat yasal kimliğine ulaşmıştır. Temel görevi kolluk kuvveti olarak toplumun huzuru ve asayişini sağlamak olan Jandarma birliklerinin aynı zamanda askeri kimliğe sahip olması ülke savunmasında da önemli görevler almasına neden olmuştur. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Jandarma personeli savunma ve saldırı hattında yer alarak büyük başarılar elde etmiştir. Özellikle Millî Mücadele yıllarında Jandarma Subaylarının elde etmiş olduğu başarılar Cumhuriyet tarihimizde önemli bir yer elde etmiştir. Ülkenin en ücra köşesinde dâhil devriye görevinde bulunan Jandarma, geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal olaylarda, doğal afetlerde, kaçakçılık – hırsızlık ve terörizm vb. olaylarda tüm personeliyle beraber özveri ile çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
From the first Turkish states onwards, law enforcement forces under different names were established in order to protect the internal security of societies. The first foundation of today's Gendarmerie model emerged in the Ottoman Empire with the adoption of the Tanzimat Edict in 1839. Along with the laws that were constantly changing and renewed according to the needs of society and developing technology, there were also renewal movements in the Gendarmerie Organization and the organization reached its legal identity. The fact that the Gendarmerie units, whose primary duty is to ensure the peace and security of the society as a law enforcement force, also have a military identity has caused them to undertake important duties in the defense of the country. During the First World War and the War of Independence, Gendarmerie personnel achieved great success by taking part in the defense and attack lines. Especially during the years of the National Struggle, the successes achieved by Gendarmerie Officers have gained an important place in the history of our Republic. The Gendarmerie, which is on patrol duty even in the most remote corners of the country, works devotedly with all its personnel in social events, natural disasters, smuggling - theft and terrorism, etc., as it did in the past.