Strigolakton uygulamalarının asma fidan randıman ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of strigolactone treatments on yield and quality in grapevine sapling
- Tez No: 951429
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KESKİN, DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Narince/110R aşı kombinasyonu için sera koşullarında tüplü fidan üretiminde, farklı dozlarda uygulanan GR24 (sentetik strigolakton analoğu) ve 2000 ppm dozunda uygulanan IBA (indol-3-bütirik asit) hormonlarının kök ve sürgün gelişimi ile fidan randımanı üzerindeki bireysel ve kombinasyon etkileri değerlendirilmiştir. Aşılama işlemi mart ayında masa başında omega kesit yöntemiyle gerçekleştirilmiş, ardından çelikler 74-76°C sıcaklıkta parafinle kaplanarak çam talaşı içeren kasalara yerleştirilmiştir. Aşılı çelikler; %85-95 bağıl nem oranı ve 6-12 saatte bir havalandırma sağlanan kaynaştırma odasında, sırasıyla 28-29°C'de 3 gün, 25-26°C'de 15 gün ve 22-24°C'de 3 gün süreyle bekletilmiştir. Oda koşullarında belirli bir süre bekletilen aşılı çeliklerde kallus dokusunda renk değişimi gözlemlendiğinde, ikinci parafinleme işlemi uygulanmıştır. Kallus gelişimi %75'in üzerinde olan aşılı çeliklere, dikim öncesinde hızlı daldırma yöntemiyle (10 saniye) GR24 ve 2000 ppm IBA uygulamaları bireysel ve kombine gerçekleştirilmiştir. Ardından çelikler, önceden hazırlanmış 12×20 cm boyutlarında, %2 UV katkılı siyah polietilen torbalara dikilmiştir. Torbalarda harç materyali olarak 1:1 oranında karıştırılmış perlit ve torf kullanılmıştır. Çalışmada; kallus ve kök gelişim düzeyi, fidan randımanı (%), kök ve sürgün uzunluğu (cm), kök ve yaprak (boğum) sayısı (adet), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), sürgün yaş ve kuru ağırlığı (g) ile kök ve sürgün kuru madde oranı (%) gibi özellikler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, özellikle düşük doz GR24 uygulamasının; kök mimarisi, sürgün uzunluğu, boğum sayısı ve kuru madde oranı gibi fizyolojik özellikler üzerinde önemli ve olumlu etkiler oluşturduğu gözlenirken, yüksek doz GR24 ve GR24+IBA kombinasyonlarının, hem kök hem de sürgün gelişimini baskıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the individual and combined effects of different doses of GR24 (synthetic strigolactone analogue) and 2000 ppm of IBA (indole-3-butyric acid) on root and shoot development and sapling yield were evaluated under greenhouse conditions for the Narince/110R graft combination during potted grapevine sapling production. Grafting was performed at the bench in March using the omega-cut method. Subsequently, the cuttings were sealed with paraffin at 74-76°C and placed into crates filled with pine sawdust. The grafted cuttings were kept in a callusing (forcing) room with 85-95% relative humidity and ventilation provided every 6-12 hours. The temperature regimen was as follows: 3 days at 28-29°C, 15 days at 25-26°C, and 3 days at 22-24°C. When color change was observed in the callus tissue of the grafted cuttings kept under these conditions, a second paraffin coating was applied. Cuttings with over 75% callus development were treated prior to planting with individual and combined applications of GR24 and 2000 ppm IBA using a quick dip method (10 seconds). The treated cuttings were then planted into pre-prepared black polyethylene bags (12×20 cm in size, 2% UV-stabilized). A 1:1 mixture of perlite and peat was used as the potting substrate. The study evaluated parameters such as the degree of callus and root development, sapling yield (%), root and shoot length (cm), number of roots and leaves, fresh and dry weight of roots (g), fresh and dry weight of shoots (g), and dry matter content (%) of roots and shoots. As a result of the research, it was observed that especially low dose GR24 application had significant and positive effects on physiological properties such as root architecture, shoot length, number of nodes and dry matter ratio, while high dose GR24 and GR24+IBA combinations were observed to suppress both root and shoot development.