Spinal anestezi altında sezaryen ameliyatı geçirecek hastalarda oksitosin ve karbetosinin hemodinamik etkilerinin karşılaştırılması: Prospektif gözlemsel çalışma
Comparison of the hemodynamic effects of oxytoci̇n and carbetocin in patients undergoing ceasarean section under spinal anesthesia: A prospective observational study
  1. Tez No: 951435
  2. Yazar: YAĞMUR ŞEREF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK NEBİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş ve Amaç: Sezaryen ameliyatlarında postpartum hemoraji profilaksisi için rutinde sık uygulanan oksitosin ve sentetik analoğu olan karbetosinin hemodinamik etkilerine bağlı olarak özellikle kalp hastalığı olan gebelerde miyokardiyal iskemiye varan sonuçlara yol açabilmektedir. Amacımız bu iki ajanın hemodinami üzerine etkileri arasında şiddeti, görülme sıklığı, süresi, vazopressör gereksinimi açısından farklılıklarını değerlendirmek Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza American Society of Anesthesiologists (ASA) II sınıfında olup kardiyovasküler sistem hastalığı bulunmayan spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu geçiren toplam 56 gebe dahil edilmiştir. Gebelerin ameliyathane odasına girişinde ve spinal anestezi yapıldığı andan itibaren vaka sonuna kadar 5 dakika aralıklarla ölçülen kan basıncı, periferik oksijen saturasyonu ve nabız değerleri kaydedilmiştir. Hastalara uygulanacak olan uterotonik cerrah tarafından seçilerek hastalar ona göre iki gruba dağılmıştır. Operasyon sonunda ek uterotonik gereksinimi ve kullanılan total efedrin dozu kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdan elde ettiğimiz veriler doğrultusunda grupların ortalama nabız, periferik oksijen saturasyonu ve kan basıncı değerleri karşılaştırıldığında izlem boyunca tüm değerlendirme zamanlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Grup içi istatistiksel değerlendirmede ise nabız ve periferik oksijen saturasyonu değerlerinde izlem boyunca istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmezken sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı değerlerinin başlangıç değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı seviyede düştüğü görülmüştür. Ek doz uterotonik ihtiyacı ve vazopressör ihtiyacı açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuç: Spinal anestezi altında yapılan elektif sezaryen ameliyatlarında uterotonik olarak kullanılan karbetosin ve oksitosinin hemodinamik açıdan etkileri birbirine benzer bulunmuş olup ek uterotonik gereksinimi ve vazopressör ihtiyacı yönüyle de aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: In cesarean operations, oxytocin and its synthetic analog carbetocin are frequently used for postpartum hemorrhage prophylaxis. Due to their hemodynamic effects, especially in pregnant women with heart disease, they can lead to severe outcomes, including myocardial ischemia. Our aim is to evaluate the differences in the severity, frequency, duration of hemodynamic effects, and vasopressor requirements of these two agents. Materials and Methods: Our study included 56 pregnant women classified as ASA II (American Society of Anesthesiologists) with no cardiovascular disease, who underwent elective cesarean section under spinal anesthesia. From the moment the patients entered the operating room and spinal anesthesia was administered, blood pressure, peripheral oxygen saturation, and heart rate were recorded at 5-minute intervals until the end of the surgery. Patients were assigned to two groups based on the uterotonic agent selected by the surgeons. The need for additional uterotonics and total ephedrine dosage used during the operation were also recorded. Results: According to the data obtained from our study, no statistically significant differences were found between the two groups in terms of average heart rate, peripheral oxygen saturation, and blood pressure values throughout the monitoring period. However, within-group analysis showed that heart rate and peripheral oxygen saturation did not significantly change over time, while systolic, diastolic, and mean arterial blood pressure values significantly decreased compared to baseline levels. No significant differences were found between the two groups in terms of additional uterotonic needs or vasopressor requirements. Conclusion: In elective cesarean operations performed under spinal anesthesia, the hemodynamic effects of carbetocin and oxytocin used as uterotonics were found to be similar. No statistically significant differences were found between the two drugs in terms of hemodynamic stability, additional uterotonic needs, or vasopressor requirements.