Geleneksel, organik ve organomineral gübre uygulamalarının Iğdır ekolojik koşullarında yetiştirilen kompozit şeker mısır (Zea mays L. var. saccharata Sturt.) çeşidinin bazı agronomik karakterlerine etkisi
Effect of traditional, organic and organomineral fertilizerapplications on some agronomic characters of composite sugar corn(Zea mays L. var. saccharata Sturt.) variety growed in Iğdir ecological conditions
- Tez No: 951436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma geleneksel, organik ve organomineral gübreleme uygulamalarının tatlı mısırda (Zea mays L.var. saccharata Sturt.) agronomik karakterlere etkisini belirlemek amacıyla Iğdır Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezine ait arazide 2021 yılında yürütülmüştür. Çalışmada ''Kompozit Şeker Mısır'' isimli bir tatlı mısır çeşidi kullanılmıştır. Denemede kontrol (K), geleneksel gübre (GG), solucan gübresi (SG), tavuk gübresi (TG), küçükbaş hayvan gübresi (KHG), büyükbaş hayvan gübresi (BHG), ve organomineral gübre (OMG) olmak üzere 7 değişik uygulama yer almıştır. Deneme 3 tekerrürlü olarak tesadüf blokları deneme desenine göre toplamda 21 parsel olacak şekilde kurulmuştur. İncelenen özellikler yönünden uygulamalar arasında önemli farklar olduğu belirlenmiştir. Deneme yılında "Kompozit Şeker Mısır'' çeşidinin ortalama koçan uzunlukları uygulamalara göre 15.40-18.20 cm; koçan çapları 40.23-48.20 mm; koçan ağırlıkları 149.90-202.00 g; koçan tane sıra sayısı 11.90-17.30 adet; ilk koçan yükseklikleri 35.00-42.37; taze koçan verimleri 1,028-1,516 kg/da; bitki boyları 78.90-122.60 cm; yaprak sayıları 7.14-10.11 adet ve suda çözünebilir kuru madde miktarları (SÇKM) % 13.43-19.83 arasında değişiklik göstermiştir. Çalışmada incelenen birçok parametre yönünden (koçan uzunluğu, koçan çapı, koçan ağırlığı, koçan tane sıra sayısı, taze koçan verimi, bitki boyu ve yaprak sayısı) OMG uygulaması GG ile birlikte en iyi sonucu veren uygulama olarak dikkat çekmiş. GG uygulamasına eşdeğer bir performans sergilemiştir. Agronomik özellikler içerisinde en önemli parametre durumundaki taze koçan veriminde OMG uygulamasıyla kontrole göre sağlanan artış % 46.30; GG uygulamasıyla ise % 47.47'dir. Önemli bir kalite bileşeni olan suda çözünebilir kuru madde miktarı yönünden en iyi sonucu TG uygulaması vermiştir. BHG ve KHG uygulamaları ise kısmen iyi performans göstermiştir. Bu özellik haricinde incelenen özellikler yönünden öteki organik uygulamaların etkisi düşük çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde OMG'nin birçok agronomik özelliği olumlu yönde etkilemesi ve geleneksel gübreye başabaş değerler vermesi nedeniyle tatlı mısır tarımında başarıyla kullanılabilecek alternatif bir uygulama olduğu ortaya çıkmaktadır. Ancak sonuçların tek yıllık araştırma bulgularına dayanması daha sağlam sonuçlar elde edilebilmesi için çok yıllık ve geniş tabanlı çalışmalara ihtiyaç duyulabileceğini işaret etmektedir. Sağlıklı ve güvenilir sonuçlar için tatlı mısırda organomineral gübreleme konusunda çeşit sayısının artırılması ve birden çok faktör ile deneme (farklı lokasyon, çeşit, toprak ve iklim koşulları veya gübrelerin kombine olarak uygulanması gibi) uzun süreli ve geniş kapsamlı çalışmaların yapılmasında yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2021 on the land belonging to Iğdır University Agricultural Application and Research Center to determine the effect of traditional, organic and organomineral fertilization applications on the agronomic characters of sweet corn ( Zea mays L.var. saccharata Sturt.). A sweet corn variety called“Composite Sweet Corn”was used in the study. In the trial, 7 different applications were included: control, conventional manure (GG), worm manure (SG), chicken manure (TG), small cattle manure (KHG), cattle manure (KHG), and organomineral fertilizer (OMG). The experiment was set up with a total of 21 parcels according to the randomized block trial design with 3 replications. A significant difference was determined among the applications in terms of the investigated traits. In the trial year, the average cob length of the“Composite Sweet Corn”variety was 15.40-18.20 cm, depending on the applications; cob diameters 40.23-48.20 mm; cob weights 149.90-202.00 g; cob row numbers 11.90-17.30; first ear heights 35.00-42.37 cm; fresh ear yields are 1,028-1,516 kg/da; plant heights 78.90-122.60 cm; the number of leaves varied between 7.14-10.11 and the amount of watersoluble dry matter (obrix) varied between 13.43-19.83%. In terms of many parameters examined in the study (cob length, cob diameter,cob weight, cob row numbers, fresh ear yield, plant height and number of leaves), OMG application attracted attention as the application that gave the best results together with GG, with a performance equivalent to GG application. The increase in fresh ear yield, which is the most important parameter among agronomic characteristics, with OMG application compared to the control, was 46,30%; with the GG application, it is 47,47%. TG application gave the best results in terms of the amount of water-soluble dry matter, which is an important quality component. BHG and KHG applications performed partially well. Apart from this feature, the effect of other organic applications was low in terms of the examined features. When all the findings obtained from the research are evaluated together, it turns out that OMG is an alternative application that can be used successfully in sweet corn agriculture, as it positively affects many agronomic characteristics and gives equal values with mineral fertilizer. However, the fact that the results are based on single-year research findings makes it difficult to give sounder recommendations. In order to make sound recommendations, it would be beneficial to conduct long-term and comprehensive