Adölesan idiyopatik skolyoz hastalarında korse tedavisinde radyolojik düzelme üzerinde etkili olan faktörler
Factors affecting radiological improvement in brace treatment of adolescent idiopathic scoliosis patients
  1. Tez No: 951451
  2. Yazar: TUNAHAN AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SONGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Giriş: Adölesan idiyopatik skolyoz (AİS), 10–18 yaş arasında ortaya çıkan, üç boyutlu omurga deformitesiyle seyreden kompleks bir hastalıktır. Tedavide amaç, eğriliğin ilerlemesini önlemek ve cerrahi gereksinimini azaltmaktır. Cobb açısı 20°–45° olan hastalarda korse tedavisi temel konservatif yöntemdir. Ancak tedavi başarısını etkileyen hasta kaynaklı faktörler, özellikle eklem laksitesi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, eklem laksitesi ve diğer hasta faktörlerinin korse tedavisindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2017–2024 yılları arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde korse tedavisi gören 52 AİS hastasının retrospektif verileri analiz edilmiştir. Demografik bilgiler, radyolojik görüntülemeler, SRS-22r yaşam kalitesi anketi ve Beighton hipermobilite skorları değerlendirilmiştir. Cobb açısı değişimleri 6., 12. ve 18. aylarda incelenmiş, korse kullanım süresi ve egzersiz uyumu gibi faktörlerin etkileri araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmadaki hastaların %67.3'ü kız, yaş ortalaması 15.96 yıl, ortalama günlük korse kullanımı 17.8 saattir. Başlangıç Cobb açısı ortalama 26.7° iken, 18.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a complex pigment with three-dimensional spinal deformity that occurs between the ages of 10 and 18. The aim of treatment is to prevent the progression of the curvature and reduce surgery. Magnetic brace with a Cobb angle of 20°–45° is the basic conservative method. However, patient characteristics, especially bundle laxity, of treatment options have not yet been fully elucidated. This effective, insertion laxity and other preventive care systems in patient rights systematically separately. Materials and Methods: Retrospective data of 52 AIS patients who received brace treatment at Zonguldak Bülent Ecevit University between 2017 and 2024 were analyzed. Demographic information, radiological imaging, SRS-22r quality of life questionnaire and Beighton hypermobility scores were evaluated. Cobb angle changes were examined at 6, 12 and 18 months, and summary results such as brace usage time and exercise sleep were investigated. Results: 67.3% of the patients in the study were female, the mean age was 15.96 years, and the average daily brace use was 17.8 hours.