Yüksek gradlı glial tümörlerde tanıda ve nükste Pd-l1 ekspresyonu değişimi
Pd-l1 expression change at diagnosis and recurrence in high grade glial tumors
  1. Tez No: 951452
  2. Yazar: HATİCE ŞEYMA EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM SÖNMEZ, PROF. DR. BAŞAK OYAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Programmed death ligand 1(PD-1) T, B ve NK hücrelerde eksprese edilen ve PD L1 ve PD L2'ye bağlanan transmembran bir proteindir.PD-L1 glial tümörlerde ve tümör ilişkili makrofajlarda eksprese edilen bir moleküldür ve PD-1'e bağlanarak immün sistemin inhibisyonunu ve tümörün progresyonunu sağlar. Bu tezin amacı kemoradyoterapi sonrası nüks etmiş olgularda PD-L1 ekspresyonundaki değişikliğin gösterilmesi ve bunun sağkalım ile ilişkisinin tespit edilmesidir. Retrospektif kesitsel olarak planlanmış bu çalışmaya Aralık 2005- Mart 2016 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde en az iki kez beyin cerrahisi tarafından opere edilmiş, her iki operasyonda yüksek grade glial tümör tanısı almış 38 hastadan patoloji preparatı çalışmaya uygun olan 29 hasta dahil edildi. PD-L1 ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemle uzman bir patolog tarafından değerlendirildi. İlk tanıda 29 hastadan tümör PD-L1 ekspresyonu pozitif olan hasta sayısı 15 (%51.8), PD-L1 ekspresyonu negatif hasta sayısı ise 14 (%48.2) olarak bulundu. İkinci patolojilerde PD-L1 ekspresyonu pozitif olan hasta sayısı 15 (%51.8), PD-L1 ekspresyonu negatif hasta sayısı ise 14 (%48,2) olarak bulundu. Nüks patolojide ilk patolojiye oranla PD-L1 ekspresyonu artan hasta sayısı 7 (%24.1) idi. Hastalardan 9'unun (%31.1) ikinci patolojide ekspresyon oranı azalmış bulundu. Ekspresyon oranı değişmeyen hasta sayısı 13 (%44.8) olarak tespit edildi. Tanı anında PD-L1 eksprese eden hastaların medyan sağkalım süresi 23 ay, PD-L1 eksprese etmeyen hastaların medyan sağkalım süresi 26 ay bulundu. Tümör ilişkili makrofajlarda PD-L1 ekspresyonu ilk patolojide negatif tespit edilen hasta sayısı 10 (%34.4), pozitif tespit edilen hasta sayısı 19'du (%65.5). İkinci patolojide tümör ilişkili makrofajlarda PD-L1 ekspresyonu negatif olan hasta sayısı 18 (%62), pozitif tespit edilen hasta sayısı 11'di. (%37.9). Tümör ilişkili makrofajlarda PD-L1 ekspresyonu pozitif olan 19 hastadan 5'inde(%26,3) negatife değişim gözlenirken, 14'ünün değişmediği, negatif olan 10 hastanın 4'ünde (%40) pozitife değişim gözlenirken 6'sının değişmediği görüldü. İlk patolojide tümör ve tümör ilişkili makrofajlarda PD-L1 ekspresyonunun ikisi de negatif olan hasta sayısı 8(%27.6), herhangi birinde pozitif hasta sayısı 21 (%72.4) idi. Nüks patolojide tümör ve tümör ilişkili makrofajlarda PD-L1 ekspresyonunun ikisi de negatif olan hasta sayısı 10(%34.4), herhangi birinde pozitif hasta sayısı 19 (%65.5) idi. Yüksek gradlı nüks glial tümörlerde kemoradyoterapi sonrası tümörde ve tümör ilişkili makrofajlarda ilk tanı ve nüks PD-L1 ekspresyonları arasında ve PD-L1 ekspresyonuna göre medyan sağkalımlar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. anahtar kelimeler: glial tümör, programmed death ligand , PD L1
Özet (Çeviri)
Programmed cell death 1 (PD-1) is a transmembrane protein that binds to PD-Ligand 1 (PD-L1) and PD-L2 and expressed by T, B and NK cells. PD-L1 is expressed by glial tumors and tumor associated macrophages and causes immune suppression and tumor progression by binding to PD-1. The aim of this thesis is to determine if PD-L1 expression status changes in recurrent gliomas after chemoradiotherapy and to demonstrate if there is any relationship between survival and PD-L1 expression status in high grade recurrent gliomas. Thirty eight patients with recurrent high grade gliomas who had surgical excision at least two times in Yeditepe University Hospital between December 2005 and March 2016 were included in this retrospective cross-sectional study. Nine patients were excluded because of the lack of appropriate pathology slides for pathologic evaluation. PD-L1 expression was evaluated by an expert pathologist with immunohistochemical methods. Tumor PD-L1 expression was positive in 15 (51.8%) and negative in 14 (48.2% of 29 patients at diagnosis and recurrence. Tumor PD-L1 expression increased in 7 of 29 patients (24.1%), while decreased in 9 of 29 patients (31.1%) in relapsed patients. PD-L1 expression remained stable in 13 of 29 patients (34.4%). Median overall survival time was 23 months for PD-L1 expressing patients and 26 months for non PD-L1 expressing patients in the first diagnosis. PD-L1 expression in tumor associated macrophages was positive in 19 (65.5%) and negative in 10 (34.4%) of 29 patients at first diagnosis. Conversion from PD-L1 expressed status to non PD-L1 expressed status was observed 5 of 19 patients (26.3%), while conversion to positive status was observed in 4 of 10 patients (40%) in relapsed patients. PD-L1 expression in macrophages remained stable in 20 patients (34.4%). Tumor and tumor associated macrophage PD-L1 expressions were negative in 8 patients(27.6%) while anyone of them was positive in 21 patients (72.4%) at first diagnosis. Tumor and tumor associated macrophage PD-L1 expressions were negative in 10 patients(%34.4), while anyone of them was positive 19 patients(65.5%) at recurrent diagnosis. There is no statistically significant change in PD-L1 expression in tumor and tumor associated macrophage and median overall survival between PD-L1 expressed and non expressed patients in recurrent high grade gliomas after chemoradiotherapy. key words: glial tumor, programmed death ligand , PD L1