Bireylerde hipertansiyona ilişkin bilgi, tutum ve anksiyete düzeyi
Attitude and anxiety levels regarding hypertension in individuals
  1. Tez No: 951497
  2. Yazar: CANSEL AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN ÖZPANCAR ŞOLPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma hipertansiyon tanısı olan ve olmayan bireylerin bilgi düzeylerini, tutumlarını ve anksiyete düzeylerini belirleyip aralarındaki ilişkiyi ele almak amacı ile yapıldı. Çalışma Ocak 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında bir ilin ilçe devlet hastanesinde kardiyoloji ve dahiliye polikliniğine başvuran hipertansiyon tanısı olan ve olmayan kişiler arasında çalışmaya katılmayı kabul edip dahil edilme kriterlerine uyan kişiler ile yapıldı. Toplam 140 kişiye ulaşılan bu çalışmada katılanlara veri toplama formu olarak, araştırmacılar tarafından oluşturulan Hasta Tanılama Formu, Hipertansiyon Bilgi Düzeyi Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Hipertansiyona Yönelik Tutum Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, pearson korelasyon testleri kullanılarak yapıldı. Araştırmamızdaki katılımcıların %59'u kadın, %41'i erkek ve büyük çoğunluğu (%43) ise 18-25 yaş arası kişilerden oluşmaktadır. Ayrıca katılımcıların %27'si hipertansiyon hastası iken, %73'ü hipertansiyon hastası değildir. Hipertansiyon hastası olan katılımcıların %71'inin en az bir yakınının hipertansiyon hastası olduğu tespit edilmiştir. Bireylerin hipertansiyon bilgi düzeyi ortalaması 14,94±3,15; Hipertansiyondan korunma tutumları düzeyi ise 124,81±18,87 bulunurken, anksiyete düzeyi için ortalama puan 17,02±12,17 bulunmuştur. Araştırma sonucunda; bireylerin hipertansiyon bilgi düzeyi, hipertansiyona yönelik tutum ve anksiyete düzeyleri ortalama olarak bulunmuştur. Hipertansiyon bilgi düzeyi oranının, hipertansiyona yönelik bilgi tutumları ile pozitif ilişkisi saptanırken bu oranların anksiyete düzeyi ile ilişki bulunmamıştır. Aynı zamanda cinsiyet, eğitim durumu, yaş, ailede ya da kişinin kendisinde hipertansiyon varlığı değişkenlerinin de hipertansiyondan korunma tutumları, hipertansiyon bilgi düzeyi ile arasında kısmen bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the knowledge, attitudes, and anxiety levels regarding hypertension among individuals with and without a diagnosis of hypertension, and to examine the relationships among these variables. The research was carried out between January 2024 and April 2024 in the cardiology and internal medicine outpatient clinics of a district state hospital in a province, among individuals who applied to the clinics, met the inclusion criteria, and agreed to participate. A total of 140 individuals were included in the study. As data collection tools, the Patient Identification Form developed by the researchers, the Hypertension Knowledge Level Scale, the Beck Anxiety Inventory, and the Attitude Scale Toward Hypertension were used. Data were analyzed using independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation tests. Of the participants, 59% were female, 41% were male, and the majority (43%) were between the ages of 18 and 25. Additionally, 27% of the participants had been diagnosed with hypertension, while 73% had not. It was found that 71% of the individuals with hypertension had at least one relative also diagnosed with hypertension. The mean knowledge score regarding hypertension was 14.94±3.15, the mean attitude score toward hypertension prevention was 124.81±18.87, and the mean anxiety score was 17.02±12.17. As a result of the study, the knowledge, attitude, and anxiety levels of individuals regarding hypertension were found to be at moderate levels. A positive relationship was found between knowledge levels and attitudes toward hypertension, while no significant relationship was found between these variables and anxiety levels. Additionally, variables such as gender, education level, age, and presence of hypertension in the individual or their family were found to be partially associated with knowledge and attitudes regarding hypertension prevention.