Ailelerin duygusal yeme durumlarının çocukların kahvaltı alışkanlıkları, kantin kullanımları ve antropometrik ölçüm sonuçları ile ilişkisi
Relationship between families' emotional eating status and children's breakfast habits, cafeteria use and anthropometric measurement results
- Tez No: 951626
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ SALTUK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin ailelerinin duygusal yeme durumlarının çocukların kahvaltı alışkanlıklarına, kantin kullanımlarına ve antropometrik ölçüm sonuçlarına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Ekim 2024- Aralık 2024 tarihleri arasında yürütülmüş kesitsel tipte bir epidemiyolojik araştırmadır. Araştırmanın evreni Konya ili Meram ilçesinde eğitim veren ortaokulların 5-6-7-8. sınıf öğrencileri ve bu öğrencilerin aileleridir. Araştırmada basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmış ve çalışma 825 kişi ile tamamlanmıştır. Öğrencilere ve öğrencilerin ailelerine literatür taranarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ve duygusal yeme ölçeği uygulanmış olup öğrencilerin boy ve vücut ağırlıkları araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Veriler beden kitle indeksi olarak düzenlenmiştir. Analizlerde ki-kare, Kruskal Wallis, Student T testi, Mann Whitney U, regresyon ve iki yönlü ANOVA testleri kullanılmıştır. Bulgular: Çocukların %23,8'i fazla kilolu ve obezdi. Çocukların %68,8'i her gün kahvaltı yapmakta, %90,3'ü kahvaltıda simit/poğaça tüketmekteydi. Çocukların %15,4'ü her gün kantinden alışveriş yapmakta, %69,8'i çikolata/gofret tüketmekteydi. Ebeveynlerin %56,0'sı duygusal yiyiciydi. Ebeveynlerin duygusal yiyici olma durumuna göre çocuklarının kahvaltıda şeker ile domates/salatalık tüketme sıklığında anlamlı fark saptandı. Duygusal yiyici olmayan ebeveynlerin çocuklarının düşük kilolu olduğu saptandı. Ailelerin duygusal yeme ölçeğinden aldığı puanın 1 değer artması çocukların fazla kilolu olma riskini 1,04 kat artırmaktaydı. Sonuç: Duygusal yiyici olan ebeveynlerin çocuklarının kahvaltıda tükettiği besinlerin daha sağlıksız olduğu, duygusal yiyici olmayan ebeveynlerin çocuklarının düşük kilolu olduğu belirlenmiştir. Bu durum ebeveynlerin, çocukların beslenme alışkanlıklarında önemli etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of middle school students' families' emotional eating patterns on children's breakfast habits, cafeteria use, and anthropometric measurement results. Method: This study is a cross-sectional epidemiological study conducted between October 2024 and December 2024. The study population consists of 5th, 6th, 7th, and 8th grade students attending middle schools in the Meram district of Konya province and their families. Simple random sampling was used in the study, which was completed with 825 participants. A questionnaire form and emotional eating scale prepared by the researcher based on a literature review were administered to the students and their families, and the students' height and body weight were measured by the researcher. The data were organized as body mass index. Chi-square, Kruskal Wallis, Student T-test, Mann Whitney U, regression, and two-way ANOVA tests were used in the analyses. Results: 23.8% of the children were overweight and obese. 68.8% of the children ate breakfast every day, and 90.3% consumed simit/pogaça for breakfast. 15.4% of the children shopped at the cafeteria every day, and 69.8% consumed chocolate/wafer. 56.0% of parents were emotional eaters. A significant difference was found in the frequency of consuming sugar with tomatoes/cucumbers at breakfast between children whose parents were emotional eaters and those whose parents were not. Children of parents who were not emotional eaters were found to be underweight. A 1-point increase in the emotional eating scale score of families increased the risk of children being overweight by 1.04 times. Conclusion: It was determined that children of emotionally eating parents consumed less healthy foods at breakfast, while children of non-emotionally eating parents were underweight. This situation shows that parents have a significant influence on their children's eating habits.