Özellik mühendisliğinin görüntü sınıflandırmaya etkisinin incelenmesi
Investigating the impact of feature engineering on image classification
  1. Tez No: 951706
  2. Yazar: HUSSEIN HADI ABBAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HALUK ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, uzaktan algılama alanında hiperspektral görüntü sınıflandırmasında özellik mühendisliğinin etkisi incelenmiştir. Salinas-A ve Indian Pines olmak üzere iki farklı hiperspektral veri seti kullanılmış, özellik kümelerinin genişletilmesinin sınıflandırıcı performansını nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, orijinal hiperspektral verilerden 10, 50, 100 ve 200 boyutlu yeni özellik kümeleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada, Topluluk Yöntemleri, Destek Vektör Makineleri, Yapay Sinir Ağları, Naif Bayes, Karar Ağaçları, K-En Yakın Komşuluk, Lineer ve Kernel tabanlı modeller ile Lineer Diskriminant Analizi dahil olmak üzere dokuz farklı sınıflandırıcı değerlendirilmiş ve elde edilen sınıflandırma sonuçlarının etkinliğini belirlemek amacıyla karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, özellik mühendisliğinin sınıflandırma doğruluğunu artırmada önemli bir rol oynadığını, ancak bu etkinin veri setleri ve sınıflandırıcı türleri arasında farklılık olduğunu göstermektedir. Salinas-A veri seti için oluşturulan yeni özelliklerin, özellikle Yapay Sinir Ağları ve Destek Vektör Makineleri gibi sınıflandırıcılarda %95'in üzerinde genel doğruluk değerlerine ulaştığı gözlemlenmiştir. Buna karşın, Indian Pines veri seti, az sayıda yeni özellik eklenmesi durumunda veri karmaşıklığındaki artış ve“Boyut Laneti”nedeniyle sınıflandırıcı performansında başlangıçta bir düşüş sergilemiştir. Bununla birlikte, daha fazla üretilmiş özellik kullanıldığında Yapay Sinir Ağları ve Kernel Yöntemleri gibi sınıflandırıcılarda kayda değer bir toparlanma ve iyileşme görülmüştür. Sonuç olarak, yaklaşık %89 oranında genel doğruluk elde edilmiştir. Bu tez, çevresel izleme, tarımsal yönetim ve doğal kaynak keşfi gibi alanlarda hiperspektral görüntülerin sınıflandırılmasına yönelik daha doğru ve güvenilir yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of feature engineering on hyperspectral image classification in the field of remote sensing. Utilizing the Salinas-A and Indian Pines datasets, both datasets are characterized by high spectral dimensionality. It assesses how augmenting feature sets influences classifier performance. In MATLAB environment, additional features (10, 50, 100, and 200) were generated for the original datasets. A collection of classifiers, including Ensemble Methods, Support Vector Machines (SVM), Neural Networks (ANN), Naive Bayes, Decision Trees, K-Nearest Neighbors (KNN), Linear models, Kernel-Based methods, and Discriminant Analysis, were evaluated to determine their efficacy on classified features. The findings indicate that feature engineering plays a crucial role in enhancing classification accuracy, while its impact differs between datasets and classifier types. For the Salinas-A dataset, the use of engineered features significantly improved performance across most classifiers, with Neural Networks and SVMs achieving Overall Accuracy (OA) values exceeding 95% when 100 or more new features were added. Conversely, the Indian Pines dataset demonstrated an initial decrease in classifier performance with the addition of a small number of features, presumably due to increased data complexity and the“Curse of Dimensionality.”Nevertheless, as more engineered features were used, classifiers such as Neural Networks and Kernel methods showed significant recovery and improvement, reaching OAs of approximately 89%. The implications of this research are for hyperspectral remote sensing applications, such as environmental monitoring, agricultural management, and resource exploration.