Ekg'de frontal QRS-T açısının akut koroner sendromlarda grace ve tımı skorlamaları ile karşılaştırılması
Comparison of the frontal QRS-T angle on ecg with grace and timi scores in acute coronary syndromes
- Tez No: 951712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT PAYZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar, dünya genelinde erişkin ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir ve ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır. Bu hastalıkların önemli bir bölümünü oluşturan akut koroner sendrom (AKS); ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü (STEMI), ST segment elevasyonu olmayan miyokard enfarktüsü (NSTEMI) ve unstabil anjina pektoris tablolarını kapsamakta olup yüksek mortalite ve morbidite riski taşımaktadır. Acil servise başvuran en yaygın semptomlardan biri göğüs ağrısıdır ve etiyolojisinde en ciddi yeri AKS almaktadır. Bu nedenle göğüs ağrısı ile başvuran hastaların hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirilmesi hayati önem taşır. Tanı sürecinde anamnez, fizik muayene, EKG, laboratuvar testleri ve risk skorlamaları kullanılmaktadır. GRACE ve TIMI risk skorları, AKS hastalarında mortalite ve majör kardiyak olay riskini öngörmede en yaygın kullanılan ve geçerliliği kanıtlanmış yöntemlerdir. Son yıllarda elektrokardiyografi üzerinden hesaplanan frontal QRS-T açısı, kardiyak elektriksel aktivite ile repolarizasyon arasındaki farkı yansıtan ve kardiyovasküler risk ile ilişkili olabileceği düşünülen bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Literatürde, frontal QRS-T açısının kardiyak mortalite, aritmi ve koroner arter hastalığı ile ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak AKS tanılı hastalarda risk skorlarıyla olan prognostik değerine ilişkin veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, akut koroner sendrom şüphesi ile acil servise başvuran hastalarda frontal QRS-T açısının GRACE ve TIMI risk skorları ile ilişkisini incelemektir. Böylece frontal QRS-T açısının, acil servis pratiğinde kolay, hızlı, invaziv olmayan ve ek maliyet gerektirmeyen bir prognostik belirteç olarak kullanılabilirliği değerlendirilecektir. Çalışma sonucunda elde edilecek verilerin, risk sınıflamasının doğruluğunu artırarak hasta yönetiminde daha etkin stratejiler geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, retrospektif gözlemsel bir araştırma olarak İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde yürütülmüştür. 15.08.2024 – 15.08.2025 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikâyetiyle başvuran, 18 yaş ve üzeri, en az bir troponin ölçümü ve 12 derivasyonlu EKG kaydı bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Eksik verisi olanlar, bilinen aritmi tanısı bulunanlar, kalp pili olanlar, gebeler ve emziren hastalar dışlanmıştır. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar (troponin), EKG (QRS ve T aksı, frontal QRS-T açısı) ve risk skorlamaları (GRACE, TIMI) kaydedilmiştir. Frontal QRS-T açısı başvuru EKG'sinden hesaplanmıştır. Veriler anonimleştirilerek SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler ve uygun parametrik/non-parametrik testler kullanılmış, korelasyon analizinde p < 0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya toplam 167 hasta dahil edildi; ortalama yaş 48,7±16,2 olup, kadın oranı %53,3 idi. Hastaların %79,6'sında atipik göğüs ağrısı mevcutken, yalnızca %1,8'inde ST elevasyonu saptandı. Akut koroner sendrom tipleri arasında stabil anjina pektoris %74,9 ile en sık görülürken, USAP %17,4, NSTEMI %6,6 ve STEMI %1,2 oranında izlendi. Ortalama Frontal QRS-T açısı 35,5° idi. ROC analizinde ≥27,5° cut-off değeri için AUC 0,771 olup, duyarlılık %90,9, özgüllük %56,8, PPV %13,0 ve NPV %98,9 bulundu. Bu sonuç, testin pozitif öngörü değerinin düşük, ancak negatif öngörü değerinin oldukça yüksek olduğunu gösterdi. Nitekim QRS-T açısının
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Cardiovascular diseases are among the leading causes of adult mortality worldwide and represent a major public health problem. Acute coronary syndrome (ACS), which constitutes a significant portion of these diseases, includes ST-segment elevation myocardial infarction (STEMI), non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI), and unstable angina pectoris, all of which carry a high risk of mortality and morbidity. Chest pain is one of the most common symptoms in patients presenting to the emergency department, and ACS is the most serious underlying cause. Therefore, rapid and accurate evaluation of patients presenting with chest pain is of vital importance. The diagnostic process involves anamnesis, physical examination, ECG, laboratory tests, and risk scoring systems. The GRACE and TIMI risk scores are widely used and validated methods for predicting mortality and major cardiac events in ACS patients. In recent years, the frontal QRS-T angle calculated from electrocardiography has emerged as a parameter reflecting the difference between cardiac electrical activity and repolarization, and is thought to be associated with cardiovascular risk. Previous studies have demonstrated that the frontal QRS-T angle is related to cardiac mortality, arrhythmia, and coronary artery disease. However, data regarding its prognostic value in ACS patients compared with risk scores remain limited. The aim of this study is to investigate the relationship between the frontal QRS-T angle and GRACE and TIMI risk scores in patients presenting to the emergency department with suspected acute coronary syndrome. Thus, the study seeks to evaluate the feasibility of the frontal QRS-T angle as a simple, rapid, non-invasive, and cost-free prognostic marker in emergency practice. It is expected that the findings will contribute to improving the accuracy of risk stratification and support the development of more effective strategies in patient management. Materials and Methods: This study was conducted as a retrospective observational research at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital, Emergency Department. Patients aged 18 years and older who presented with chest pain between August 15, 2024, and August 15, 2025, with at least one troponin measurement and a 12-lead ECG record, were included in the study. Patients with incomplete data, known arrhythmia, pacemaker, pregnancy, or breastfeeding were excluded. Demographic, clinical, laboratory (troponin), ECG (QRS and T axis, frontal QRS-T angle), and risk scores (GRACE, TIMI) of the patients were recorded. The frontal QRS-T angle was calculated from the admission ECG. Data were anonymized and analyzed using SPSS 25.0 software. Descriptive statistics and appropriate parametric/non-parametric tests were used, and a significance level of p < 0.05 was considered statistically significant. Results: A total of 167 patients were included in the study; the mean age was 48.7±16.2 years, and 53.3% were female. Atypical chest pain was present in 79.6% of patients, while ST-segment elevation was observed in only 1.8%. Among acute coronary syndrome subtypes, stable angina pectoris was the most common (74.9%), followed by unstable angina (17.4%), NSTEMI (6.6%), and STEMI (1.2%). The mean frontal QRS-T angle was 35.5°. In ROC analysis, the cut-off value of ≥27.5° yielded an AUC of 0.771, with a sensitivity of 90.9%, specificity of 56.8%, PPV of 13.0%, and NPV of 98.9%. These results indicated a low positive predictive value but a very high negative predictive value. Indeed, a QRS-T angle of