Denetimli serbestlik tedbiri altında bulunan metamfetamin kullanımı olan bireylerin sosyodemografik özellikleri ile kaygı ve depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic characteristics and anxiety and depression status of individuals using methamphetamine under probation
- Tez No: 951769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN HASAN TAHSİN KILIÇ, DOÇ. DR. AYSEL BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bir beyin hastalığı olarak tanımlanan bağımlılık günümüzde toplumun birçok kesimini etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Özellikle bazı maddelerin etkilerinin çok yıkıcı olduğu, bağımlılık potansiyellerinin çok yüksek olduğu, insan yaşamında gerek fizyolojik gerek psikolojik gerekse sosyal anlamda olumsuz sonuçlara yol açtıkları görülmektedir. Metamfetamin maddesi ciddi anlamda olumsuz sonuçlara yol açan, son zamanlarda kullanımı çok fazla artmış olan uyuşturucu maddelerden birisidir. Literatür incelendiğinde metamfetamin maddesinin daha çok fizyolojik etkilerine yönelik araştırmaların mevcut olduğu, ancak psikolojik ve sosyal anlamdaki etkilerini inceleyen çalışmaların sınırlı sayıda olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma ile adli makamlarca haklarında madde kullanımı nedeniyle denetimli serbestlik kararı verilen kişiler arasında bulunan metamfetamin kullanıcılarının genel özelliklerinin ve kaygı depresyon düzeylerinin incelenerek ilişkili olabilecek etkenlerin açığa çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu araştırma 18-50 yaş arasında olan, madde kullanımından denetimli serbestlik tedbiri altında bulunup metamfetamin kullanımı olan, 54'ü kadın, 330'u erkek olmak üzere toplam 384 gönüllü kişi ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında katılımcılara Beck Anksiyete Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Bağımlılık Profil İndeksi ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmamızda katılımcıların şiddetli düzeyde anksiyeteye sahip olduğu gözlenmiştir. Örneklemin çoğunluğunun orta düzeyde depresyona sahip olduğu saptanmıştır. Bağımlılık şiddet puanı ile anksiyete ve depresyon puanları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki elde edilmiştir. Kadınların depresyon ve kaygı puanları erkeklerden daha yüksektir. Travmatik öyküsü olan, aile içi şiddete maruz kalan, intihar öyküsü olan grubun bağımlılık puanı diğer gruplara göre anlamlı derecede yüksektir. Metamfetamin maddesini sık ve yoğun kullanan olguların bağımlılık şiddet puanları, kaygı ve depresyonları daha yüksektir. Metamfetamin maddesini uzun süre kullananlarda kaygı ve depresyon daha yüksektir. Tüm bu sonuçlar metamfetamin maddesinin ruhsal anlamda önemli etkilere yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Addiction, defined as a brain disease, has become a serious public health problem affecting many segments of society today. It is seen that the effects of some substances in particular are very destructive, their addiction potential is very high, and they cause negative consequences in human life, both physiologically, psychologically and socially. Methamphetamine is one of the drugs that cause serious negative consequences and whose use has increased a lot in recent times. When the literature is examined, it is observed that there are studies mostly on the physiological effects of methamphetamine, but there are limited studies examining its psychological and social effects. This study aims to reveal the possible related factors by examining the general characteristics and anxiety and depression levels of methamphetamine users among those who have been given probation by the judicial authorities due to substance use. This research was conducted with a total of 384 volunteers, 54 female and 330 male, aged between 18-50, under probation for substance use and using methamphetamine. Within the scope of the research, the Beck Anxiety Inventory, the Beck Depression Inventory, the Addiction Profile Index and a personal information form prepared by the researcher were applied to the participants. In our study, it was observed that the participants had severe anxiety. It was determined that the majority of the sample had moderate depression. A moderate positive relationship was obtained between the addiction severity score and anxiety and depression scores. Women had higher depression and anxiety scores than men. The addiction score of the group with a traumatic history, exposure to domestic violence, and a suicide history was significantly higher than the other groups. The addiction severity scores, anxiety, and depression of cases who used methamphetamine frequently and intensively were higher. Anxiety and depression were higher in those who used methamphetamine for a long time. All these results show that methamphetamine causes significant psychological effects.