Toplum kaynaklı pnömonide SMART-COP skorlamasının çocuklarda pnömoni prognozunun ve şiddetinin belirlenmesinde uygulanabilirliği
Predictive value of the SMART-COP scoring system for prognosis and severity in pediatric community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 951768
  2. Yazar: İSMAİL KURKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ERDEDE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve amaç: Toplum kaynaklı pnömoni (TKP), çocukluk çağında önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir ve klinik tablosu değişken olabilir. Bazı olgular yoğun bakım ve ileri solunum veya vazopressör desteği gerektirecek kadar ağır seyredebilir. Bu çalışmada, başlangıçta erişkin TKP olgularında geliştirilmiş olan SMART-COP skorlama sisteminin, çocukluk çağı TKP olgularında uygulanabilirliği ve öngörü kapasitesi değerlendirilmektedir Gereç ve yöntem: Kesitsel tasarıma sahip bu çalışmada, 01 Ekim 2023 – 01 Mart 2025 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne başvuran ve başvurusunda TKP tanısı alan, 3 ay–18 yaş arası çocuk hastalar değerlendirilmiştir. Hem retrospektif hem prospektif veriler analiz edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, klinik bulguları, laboratuvar ve radyolojik verileri kullanılarak SMART-COP skorları hesaplanmış; servis yatışı ve yatış süresi, çocuk yoğun bakım ünitesi (ÇYBÜ) yatışı ve ÇYBÜ kalış süresi, ileri solunum veya vazopressör desteği gibi kısa dönem prognoz göstergeleriyle ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca skorun bileşenlerinin klinik şiddet parametreleriyle ilişkisi ayrı ayrı incelenmiştir. Bulgular: Toplam 1003 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Ortalama yaş yaklaşık 4,7 yıl olarak bulunmuştur. SMART-COP bileşenleri arasında en sık gözlenen parametre yaşa göre taşikardi (%56) olup; bunu multilober tutulum, takipne, oksijen desaturasyonu, düşük pH ve konfüzyon takip etmiştir. Hipoalbuminemi ve sistolik hipotansiyon nadir gözlenmesine rağmen ÇYBÜ yatışı için bağımsız risk faktörü olarak anlamlı bulunmuştur. ROC analizinde SMART-COP skorunun hastane yatışı (AUC: 0,875), ÇYBÜ yatışı (AUC: 0,915) ve ileri solunum veya vazopressör desteği gereksinimi (AUC: 0,929) için yüksek öngörü performansı gösterdiği saptanmıştır. Skor ile hastane ve ÇYBÜ yatış süresi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerin skor üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı belirlenmiştir. Sonuç: SMART-COP skoru, çocukluk çağı TKP olgularında hastalık şiddeti ve kısa dönem prognozun öngörülmesinde kullanılabilir bir araçtır. Servis ve ÇYBÜ yatışı, yatış süreleri ve ileri destek gereksinimi ile anlamlı ilişkisi, hasta yönetiminde ek bir değerlendirme aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Mortalite verisi ve tek merkezli tasarım, bulguların farklı ortamlarda doğrulanması için ileri çalışmaları gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Community-acquired pneumonia (CAP) is a significant cause of morbidity and mortality in childhood, and its clinical presentation may vary widely. Some cases may progress severely enough to require intensive care and advanced respiratory or vasopressor support. This study aimed to evaluate the applicability and predictive capacity of the SMART-COP scoring system, originally developed for adult CAP cases, in pediatric community-acquired pneumonia. Methods: This cross-sectional study included children aged 3 months to 18 years who were admitted to the Pediatric Emergency Department of Zeynep Kamil Women and Children's Training and Research Hospital with a diagnosis of community-acquired pneumonia between October 1, 2023, and March 1, 2025. Both retrospective and prospective data were analyzed. Patients' demographic characteristics, clinical findings, laboratory and radiological results were used to calculate SMART-COP scores. The association between scores and key clinical outcomes such as hospital admission, need for advanced respiratory support or vasopressor support and pediatric intensive care unit (PICU) admission was statistically analyzed. The performance of individual score components was also assessed. Results: A total of 1003 patients were included in the study, with a mean age of approximately 4.7 years. The most common SMART-COP component was age-adjusted tachycardia (56%), followed by multilobar infiltration, tachypnea, oxygen desaturation, low pH, and confusion. Hypoalbuminemia and systolic hypotension were rare but were significant independent predictors of PICU admission. ROC analysis demonstrated high predictive performance of the SMART-COP score for hospital admission (AUC: 0.875), PICU admission (AUC: 0.915), and the need for advanced respiratory or vasopressor support (AUC: 0.929). There was a significant positive correlation between the score and both hospital and PICU length of stay. Demographic variables such as age and sex did not have a significant effect on the score. Conclusion: The SMART-COP score can be used as a tool to predict disease severity and short-term prognosis in pediatric community-acquired pneumonia cases. Its significant association with ward and PICU admission, length of stay, and the need for advanced support indicates that it may serve as an additional parameter for clinical management. The absence of mortality data and the single-center design highlight the need for further studies to validate these findings in different settings.