Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin eğitim streslerinin iş bulma kaygıları üzerinde etkisi
The effect of educational stress of sports sciences faculty on their job finding anxiety
- Tez No: 951818
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ALTUNGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin eğitim streslerinin iş bulma kaygıları üzerinde etkisinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesi Spor Bilimlerine bağlı 1510 öğrenci oluştururken, örneklemini de yapılan güç analizi sonucunda 346 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan, katılımcıların bireysel ve demografik verilerini ortaya koyacak olan kişisel bilgi formu; ikinci bölümde Eğitim Stresi Ölçeği, üçüncü bölümde ise İş Bulma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin yüzde ve frekans değerleri belirlenip, ikili karşılaştırmalarda t testi ve çoklu karşılaştırmalarda anova testleri yapılmıştır. İki ölçek arasındaki ilişki için“Pearson Korelasyon”testi ve ölçekler arası etki için ise“Linear Regresyon”testlerinin sonuçlarına bakılmıştır. Sonuç olarak spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin eğitim stresi ve iş bulma kaygısı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu ve bunun da %16.1 oranında bir etki yarattığı söylenebilir, öğrencilerin cinsiyet durumlarının eğitim stresine ve iş bulma kaygısına bir etkisinin olmadığı, yaş durumlarına baktığımızda eğitim streslerinde yaşlar ilerledikçe not kaygısı ve umutsuzluğun oluştuğu ve yine iş bulma kaygısında da yaşlar ilerledikçe kaygı düzeyinin arttığı, öğrencilerin okudukları bölümlerine baktığımızda eğitim streslerinde rekreasyon bölümde okuyan öğrencilerin çalışma baskının fazla olduğu ancak genel anlamda eğitim stresi düzeylerinde ve iş bulma kaygılarında bölümlerinin bir etkisinin olmadığı ve yine son olarak öğrencilerin sınıf düzeylerine baktığımızda öğrencilerin eğitim stresi düzeylerinde 3. Sınıf öğrencilerinin not kaygılarının fazla olduğu ancak genel anlamda eğitim stresi düzeylerinde ve iş bulma kaygılarında öğrenim gördükleri bölümün bir etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of educational stress among students of the Faculty of Sports Sciences on their employment anxiety, considering various variables. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was employed. The population of the study consists of 1,510 students enrolled in the Faculty of Sport Sciences at Fırat University, while the sample comprises 346 students determined through a power analysis. The data collection instrument used in the study consists of three sections. The first section includes a personal information form prepared by the researcher to reveal the individual and demographic data of the participants; the second section includes the Educational Stress Scale, and the third section comprises the Employment Anxiety Scale. Percentage and frequency values of the data were calculated, and independent samples t-tests were performed for binary comparisons, while ANOVA tests were conducted for multiple comparisons. The relationship between the two scales was analyzed using the Pearson Correlation test, and the impact between the scales was assessed using Linear Regression tests. As a result, it can be stated that there is a significant relationship between the levels of educational stress and employment anxiety among students in the Faculty of Sports Sciences, with an effect size of 16.1%. It was found that gender does not have an effect on educational stress and employment anxiety. When examining age, it was observed that as age increases, both grade anxiety and hopelessness in educational stress tend to increase, while employment anxiety levels also rise with age. Regarding the students' fields of study, those enrolled in the Recreation department reported higher levels of work pressure; however, in general, their levels of educational stress and employment anxiety were not significantly affected by their departments. Lastly, when considering class levels, it was noted that third-year students exhibited higher grade anxiety in their educational stress levels, yet their overall levels of educational stress and employment anxiety were not significantly influenced by their fields of study.