Düzenli egzersiz yapan üniversite öğrencilerinin motivasyon düzeyinin araştırılması
Investigation of the motivation levels of university students who exercise regularly
- Tez No: 951881
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, düzenli egzersiz yapan üniversite öğrencilerinin motivasyon seviyelerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan ve düzenli olarak egzersiz yapan 200 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ve Mallett ve arkadaşları (2007) tarafından geliştirilen ve Demir (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan“Spor Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada katılımcıların sosyo-demografik değişkenlerine göre Spor Motivasyon Ölçeği'nden aldıkları puanların aritmetik ortalamaları karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmada bağımsız değişkenin kategori sayısı iki olduğunda t-testi ve kategori sayısı ikiden çok olduğunda ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA testinde anlamlı farklılık bulunduğunda, ikili karşılaştırmalar için“LSD (Post Hoc Tukey)”testi yapılmıştır. Sonuç olarak, düzenli egzersiz yapan üniversite öğrencilerinin egzersiz motivasyonlarının genel olarak yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında değerlendirilen yaş, cinsiyet, egzersiz türü, kulüp üyeliği ve egzersiz konusundaki bilgi düzeyi değişkenlerinin genel motivasyon üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken; sınıf düzeyi ve haftalık egzersiz sıklığı gibi değişkenlerin motivasyonu pozitif yönde anlamlı şekilde etkilediği görülmüştür. Özellikle üniversitenin ilk yıllarında bulunan öğrencilerin motivasyon düzeyleri daha yüksek iken, ilerleyen sınıflarda bu düzeyin azaldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca haftada beş ve daha fazla gün egzersiz yapan bireylerin motivasyon düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Bu sonuçlar, egzersiz motivasyonunun çok boyutlu ve dinamik bir yapıya sahip olduğunu, bireysel ve çevresel faktörlerin motivasyon üzerinde farklı etkiler oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the motivation levels of university students who do regular exercise. In this context, 200 university students living in Istanbul and exercising regularly were included in the study. The“Socio-Demographic Information Form”developed by the researcher and the“Sports Motivation Scale”developed by Mallett et al. (2007) and adapted to Turkish by Demir (2022) were used as data collection tools in the study. In the study, the arithmetic means of the scores the participants received from the Sports Motivation Scale according to their socio-demographic variables were compared. When the number of categories of the independent variable was two, the t-test was used in the comparison, and when the number of categories was more than two, one-way analysis of variance (ANOVA) was used. When a significant difference was found in the ANOVA test, the“LSD (Post Hoc Tukey)”test was performed for pairwise comparisons. As a result, it was determined that university students who engage in regular exercise generally have high levels of exercise motivation. Variables such as age, gender, type of exercise, club membership, and level of knowledge about exercise were found to have no significant effect on overall motivation, while class level and weekly exercise frequency were found to significantly and positively influence motivation. In particular, motivation levels were higher among students in their first years of university and decreased in the later years. Additionally, individuals who exercised five or more days per week exhibited higher motivation levels. These results indicate that exercise motivation has a multidimensional and dynamic structure, with individual and environmental factors exerting different effects on motivation.