Psikodrama temelli grup psikoterapisinin yaşlıların bitirilmemiş işlerine ve affetme düzeylerine etkisi
The effect of psychodrama-based group psychotherapy on the unfinished business and forgiveness levels of the elderly
  1. Tez No: 951880
  2. Yazar: ÇİĞDEM ALACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikodrama temelli grup psikoterapisinin yaşlıların tamamlanmamış/bitirilmemiş işlerine ve affetme düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada ön-test, son-test ve izlem-testinin uygulandığı, randomize olmayan, kontrol gruplu ve yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, bir ilçe belediyesine bağlı aktif ve sağlıklı yaşlanma merkezinde gerçekleştirilmiştir. Veriler; Mart-Aralık 2024 tarihleri arasında 16 birey psikodrama 16 birey kontrol grubunda olmak üzere toplam 32 katılımcıdan kişisel bilgi formu, Tamamlanmamış İşler Formu, Heartland Affetme Ölçeği ile toplanmıştır. Psikodrama grup çalışması 14 oturum yapılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Gruplara oturum öncesi, sonrası ve oturumların bitiminden altı ay sonra testler uygulanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistikler kullanılmıştır. Bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan toplam 32 katılımcının yaş ortalaması 70.47±4.69'dur. Katılımcıların %78.10'u kadın, %21.90'ı erkeklerden oluşmuştur. Psikodrama grubu ve kontrol grubu Tamamlanmamış İşler Formu son test sonuçları (p=0.041
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of psychodrama-based group psychotherapy on the unfinished business and forgiveness levels of the elderly. A non-randomized, control group and quasi-experimental design was used in the study, where pre-test, post-test and follow-up tests were applied. The study was conducted in an active and healthy aging center affiliated with a district municipality. Data were collected from a total of 32 participants, 16 in the experimental group and 16 in the control group, using the personal information form, Unfinished Tasks Form and the Heartland Forgiveness Scale between March and December 2024. The psychodrama group study was conducted in 14 sessions. No application was made to the control group. Tests were applied to the groups before, after and six months after the end of the sessions. Descriptive and comparative statistics were used in the analysis of the data. The findings were evaluated at a 95% confidence interval and a significance level of 5%. The mean age of the 32 participants participating in the study was 70.47±4.69. Participants were 78.10% female and 21.90% male. The difference between the post-test results of the Unfinished Business Form (p=0.041