Homotopi pertürbasyon metodunun nötron difüzyon denklemine uygulanması
Application of the homotopy perturbati̇on method to the neutron diffusion equation
  1. Tez No: 952071
  2. Yazar: FATMA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin ana başlığı olan homotopi pertürbasyon yönteminden bahsedilmiş bu konuda daha önce yapılan çalışmalar ifade edilmiştir. İkinci bölümde homotopi kavramı ve homotopi teorisi genel bilgiler ve temel özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde homotopi pertürbasyon yöntemi tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde homotopi pertürbasyon yöntemi silindir, küp, küre ve reflektör küreye uygulanmış, geometrik sistemdeki sonuçlar tablo ve grafiklerle desteklenmiştir. Beşinci bölümde ise homotopi pertürbasyon metoduyla elde edilen sonuçlar mevcut sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of five chapters. In the first chapter, the homotopy perturbation method, which is the main topic of the thesis, is mentioned and previous studies on this subject are stated. In the second chapter, general information and basic features of the homotopy concept and homotopy theory are given. In the third chapter, the homotopy perturbation method is introduced. In the fourth chapter, the homotopy perturbation method was applied to cylinder, cube, sphere and reflector sphere, and the results in the geometric system were supported with tables and graphs. In the fifth chapter, the results obtained by the homotopy perturbation method are compared with the existing results.