Skin cancer detection with convolutional neural network
Evrişimli sinir ağları ile cilt kanseri tespiti
  1. Tez No: 952097
  2. Yazar: ROSNY WAREN ANDJOGO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇETİN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
HAM10000 veri kümesini kullanarak yedi yaygın cilt lezyonu türünün tespiti için özel olarak tasarlanmış yeni bir hafif konvolüsyonel sinir ağı mimarisi önermeyi amaçladık. Model, yüksek teşhis performansını korurken parametre sayısını önemli ölçüde azaltarak sınıflandırma doğruluğunu hesaplama verimliliği ile dengelemek için özel olarak tasarlanmıştır. Kapsamlı deneyler, önerilen modelin ResNet50 ve Xception gibi daha büyük mimarilerle karşılaştırılabilir, ancak önemli ölçüde daha düşük bir hesaplama ayak izi ile% 93,62'lik bir genel test doğruluğuna ulaştığını göstermektedir. Bu sonuçlar, bakım noktasında ve kaynakların kısıtlı olduğu ortamlarda verimli ve erişilebilir yapay zeka güdümlü cilt kanseri taraması sağlamak için önerilen yaklaşımın potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
We aimed to propose a novel lightweight convolutional neural network architecture tailored for the detection of seven common skin lesion types using the HAM10000 dataset. The model is specifically designed to balance classification accuracy with computational efficiency by significantly reducing parameter count while maintaining high diagnostic performance. Extensive experiments demonstrate that the proposed model achieves an overall test accuracy of 93.62%, comparable to larger architectures such as ResNet50 and Xception, yet with a substantially lower computational footprint. These results highlight the potential of the proposed approach for enabling efficient and accessible AI-driven skin cancer screening in point-of-care and resource-constrained environments.