Orta gerilim gerilim şebekelerinde güneş enerjisi santrallerinin entegrasyonu yük akışı ve şebeke kararlığı üzerindeki etkileri
Integration of solar power plants in medium voltage grids and its impact on load flow and grid stability
- Tez No: 952113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEYBET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Güneş enerjisi santrallerinin (GES) hızla artan kurulumları, mevcut dağıtım şebekeleri üzerinde çeşitli teknik zorlukları beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında, 16 MW kurulu güce sahip bir GES'in, sırasıyla 1,6 MW ve 10 MW büyüklüğündeki statik yüklerle birlikte çalışması senaryoları üzerinden dağıtım şebekesine olan etkileri detaylı bir biçimde analiz edilmiştir. Çalışmada DIgSILENT PowerFactory yazılımı kullanılarak geliştirilen model ile gerilim profili, aktif ve reaktif güç akışı, kısa devre gücü ve güç kalitesi gibi temel performans parametreleri değerlendirilmiştir. Analizler, üretim ve yük tarafının birlikte modellenmesiyle gerçekleştirilmiş, böylece enerji üretim-tüketim denGESinin sistem davranışı üzerindeki etkileri kapsamlı biçimde incelenmiştir. Literatürde genellikle üretim odaklı GES analizlerine yer verilirken, bu çalışmada yüksek güçlü yüklerin entegrasyonu senaryoları dikkate alınarak, gerilim sapmaları, ters güç akışı, düşük kısa devre gücü ve harmonik distorsiyon gibi olası sorunların sistem performansına etkileri ortaya konmuştur. Yapılan senaryo analizleri, yüksek güçlü yüklerin GES ile birlikte aynı fider veya trafo merkezine entegre edilmesinin, şebeke kararlılığı açısından çeşitli riskler barındırdığını göstermiştir. Ayrıca, her iki yük durumunda da GES'in sistem gerilim profilini dengeleme yeteneği, yükün büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Elde edilen bulgular, mevcut dağıtım şebekelerinin GES entegrasyonu öncesinde kapsamlı teknik değerlendirmelere tabi tutulmasının önemini vurgulamakta ve şebeke planlaması süreçlerine katkı sağlayacak mühendislik önerileri sunmaktadır. Tez kapsamında geliştirilen senaryo tabanlı yaklaşım, yenilenebilir üretim ile yük profillerinin birlikte ele alındığı bütüncül bir değerlendirme modeli sunarak, literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid deployment of photovoltaic solar power plants (PVSPs) has introduced a range of technical challenGES to existing distribution networks. This thesis presents a comprehensive analysis of the impact of integrating a 16 MW grid-connected solar power plant with two static loads of 1.6 MW and 10 MW, respectively. Utilizing the DIgSILENT PowerFactory simulation environment, the study evaluates critical performance indicators including voltage profile, active and reactive power flow, short-circuit capacity, and power quality parameters. Unlike conventional studies which focus predominantly on the generation side, this work incorporates both generation and load dynamics, thereby providing a holistic assessment of energy balance and its effect on grid behavior. Key issues such as voltage deviations, reverse power flow, low short-circuit capacity, and harmonic distortion are systematically investigated under varying load conditions. The scenario-based analysis demonstrates that the simultaneous operation of high-capacity loads and solar generation units within the same distribution feeder or transformer substation may introduce significant grid stability concerns. Moreover, the voltage support capability of the PV plant was found to vary depending on the size and location of the connected load. The findings underscore the necessity of conducting detailed technical assessments prior to integrating solar generation into conventional grids, and offer practical engineering recommendations for distribution network planning. The proposed modeling framework contributes to the literature by addressing a critical gap through a scenario-driven, dual-sided (generation and load) integration perspective.