Meteorolojik verilerden yararlanarak güneş enerji santralinin çıkış gücü tahmini
Forecasting output of a solar power plant using meteorological data
  1. Tez No: 952112
  2. Yazar: ELİF YÖNT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEYBET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan güneş enerjisinin üretim tahminine yönelik bir model geliştirilmiştir. Güneş enerjisi; çevresel etkileri düşük, sürdürülebilirliği yüksek ve uzun vadede ekonomik bir enerji kaynağı olmasına rağmen, doğasından kaynaklı olarak yüksek derecede değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik, enerji üretiminde süreksizliklere neden olmakta ve enerji planlaması ile şebeke yönetimi açısından önemli zorluklar doğurmaktadır. Bu nedenle, güneş enerjisi üretiminin güvenilir bir şekilde tahmin edilmesi, enerji yönetim sistemleri için kritik bir gereklilik haline gelmiştir. Tez kapsamında, zaman serisi verilerini işleyebilme yeteneği yüksek olan Uzun Kısa Süreli Bellek (Long Short-Term Memory - LSTM) mimarisi kullanılarak bir derin öğrenme modeli oluşturulmuştur. Modelin eğitimi ve test edilmesinde, Türkiye'nin belirli bir bölgesine ait gerçek zamanlı güneş paneli üretim verileri ile birlikte sıcaklık, nem, rüzgâr hızı ve güneşlenme süresi gibi meteorolojik parametreler kullanılmıştır. Verilerin ön işleme aşamasında normalizasyon, eksik veri tamamlama ve zaman kaydırmalı pencereleme teknikleri uygulanmıştır. Model performansının değerlendirilmesinde Ortalama Mutlak Hata (MAE), Kök Ortalama Kare Hatası (RMSE) ve R² gibi istatistiksel ölçütler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, geliştirilen LSTM modeli, geleneksel istatistiksel yöntemlere ve bazı makine öğrenmesi algoritmalarına kıyasla daha düşük hata oranları ile yüksek doğrulukta tahminler üretmiştir. Bu durum, LSTM tabanlı modellerin güneş enerjisi gibi zaman serisi doğasına sahip ve karmaşık değişkenlikler içeren veriler üzerinde oldukça başarılı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a model has been developed for forecasting solar energy production, one of the most prominent renewable energy sources. Although solar energy is characterized by low environmental impact, high sustainability, and long-term economic viability, it also exhibits a high degree of variability due to its natural characteristics. This variability causes intermittency in energy generation and poses significant challenges for energy planning and grid management. Therefore, reliable forecasting of solar energy production has become a critical requirement for energy management systems. Within the scope of the study, a deep learning model based on the Long Short-Term Memory (LSTM) architecture, which is highly capable of processing time series data, was developed. For the training and testing of the model, real-time solar panel production data from a specific region of Turkey were used, along with meteorological parameters such as temperature, humidity, wind speed, and solar radiation duration. In the data preprocessing stage, techniques such as normalization, missing data imputation, and time-shifted windowing were applied. To evaluate the model's performance, statistical metrics including Mean Absolute Error (MAE), Root Mean Square Error (RMSE), and the coefficient of determination (R²) were employed. The results showed that the developed LSTM model generated highly accurate predictions with lower error rates compared to traditional statistical methods and some machine learning algorithms. This demonstrates that LSTM-based models are particularly successful in handling complex variability inherent in time series data such as solar energy.