Sezaryen olan kadınlarda doğa sesleri eşliğinde sanal gerçeklik gözlüğü kullanımının ağrı ve kaygı üzerine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of using virtual reality glasses accompanied by nature sounds on pain and anxiety in women who have had a caesarean section: A randomised controlled study
  1. Tez No: 952130
  2. Yazar: GİZEM TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu araştırma sezaryen sonrası kadınlara doğa sesleri eşliğinde doğa içerikli sanal gerçeklik uygulamasının ağrı ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırma, paralel grup öntest-sontest tasarımda randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak Aralık 2024-Mart 2025 tarihleri arasında Türkiye'nin kuzeyinde bir kamu hastanesinde sezaryen olan 80 lohusa kadın ile gerçekleştirilmiştir. Müdahale grubuna ilk mobilizasyondan sonra doğa sesleri eşliğinde doğa içerikli sanal gerçeklik uygulaması yapılırken kontrol grubuna rutin bakım uygulanmıştır. Araştırma verileri; kişisel bilgi formu, Visual Analog Skala (VAS-A) ve Durumluk Kaygı Envanteri (DKE) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Pearson ki-kare testi, bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi ve tekrarlı ölçümlerde çift yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of a nature-based virtual reality application accompanied by nature sounds on pain and anxiety levels in women after caesarean section. Material and Method: This study was conducted as a randomised controlled experimental study with a parallel group pretest-posttest design between December 2024 and March 2025 at a public hospital in northern Turkey with 80 postpartum women who had undergone caesarean section. The intervention group was administered a nature-themed virtual reality application accompanied by nature sounds after initial mobilisation, while the control group received routine care. Research data were collected using a personal information form, Visual Analogue Scale (VAS-A) and State Anxiety Inventory (SAI). Descriptive statistics, chi-square test, Pearson chisquare test, independent samples t-test, dependent samples t-test, and two-way analysis of variance for repeated measures were used to evaluate the data.