Laparoskopik kolesistektomi hastalarındaultrasonografi eşliğinde yapılan tek taraflı Subkostal Transversus Abdominis Plan (TAP) bloğunun postoperatif ağrı üzerine etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the effectiveness of ultrasound-guided unilateral Subcostal Transversus Abdominis Plane (TAP) block on postoperative pain in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 952186
  2. Yazar: İLAYDA ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada, laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda, ultrason rehberliğinde gerçekleştirilen tek taraflı subkostal transversus abdominis plan (STAP) bloğunun, postoperatif ilk 24 saatteki ağrı skorları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İkincil olarak ise postoperatif 24 saatlik opioid tüketimi, postoperatif bulantı-kusma (POBK) ve omuz ağrısı insidansı, ilk analjezik ihtiyacına kadar geçen süre, ek antiemetik gereksinimi, hasta memnuniyeti ve blok ilişkili komplikasyonlar araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayının ardından, genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi operasyonu olan ASA I-II-III, 80 hasta çalışmaya dahil edildi. STAP bloğu için onam veren 40 hasta subkostal TAP (STAP) grubuna, onam vermeyen 40 hasta ise kontrol grubuna dahil edildi. Tüm hastalara operasyon bitiminden 20 dk önce intravenöz olarak 1 gr parasetamol, 50 mg deksketoprofen, 8 mg deksametazon ve 0,1 mg/kg ondansetron uygulandı. STAP grubundaki hastalara ekstübasyondan önce 30 ml %0,25 bupivakain ile ultrason eşliğinde tek taraflı STAP bloğu yapıldı. Her iki gruba da postoperatif analjezi için intravenöz HKA cihazı ile tramadol ve 8 saatte bir 50 mg deksketoprofen uygulandı. Postoperatif 1., 2., 6., 12. ve 24. saatlerde hastaların statik ve dinamik VAS skorları kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. STAP grubunda, tüm izlem zamanlarında hem statik hem de dinamik VAS skorları anlamlı düzeyde daha düşük bulundu. Ayrıca, STAP grubunda 24 saatlik tramadol tüketimi daha düşük, ilk analjezik gereksinim süresi ise daha uzundu. Omuz ağrısı insidansı açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı. POBK ve antiemetik gereksinimi STAP grubunda daha düşük saptanmış olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Uygulanan STAP bloğuna bağlı herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuç: Ultrason rehberliğinde uygulanan tek taraflı STAP bloğu, laparoskopik kolesistektomi sonrası etkili analjezi sağlaması ve opioid tüketimini azaltması nedeniyle postoperatif analjezi protokollerinin güvenli bir bileşeni olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of ultrasound-guided unilateral subcostal transversus abdominis plane (STAP) block on postoperative pain scores during the first 24 hours following laparoscopic cholecystectomy. Secondary outcomes included 24-hour opioid consumption, incidence of postoperative nausea and vomiting (PONV) and shoulder pain, time to first analgesic requirement, additional antiemetic use, patient satisfaction and block-related complications. Materials and Methods: After ethics approval, ASA I-II-III, 80 patients undergoing laparoscopic cholecystectomy under general anesthesia were enrolled. 40 patients who consented to STAP block were assigned to the STAP group; 40 patients who did not consent formed the control group. All patients received intravenous 1g paracetamol, 50 mg dexketoprofen, 8 mg dexamethasone and 0,1 mg/kg ondansetron 20 minutes before the end of surgery. The STAP group also received a unilateral subcostal TAP block with 30 ml of 0.25% bupivacaine under ultrasound guidance prior to extubation. Both groups received tramadol via IV PCA and 50 mg dexketoprofen every 8 hours postoperatively. Static and dynamic VAS scores were recorded at 1, 2, 6, 12 and 24 hours postoperatively. Results: There were no statistically significant differences between the groups regarding demographic data. In the STAP group, both static and dynamic VAS scores were significantly lower at all time points compared to the control group. Furthermore, 24-hour tramadol consumption was lower, and the time to first analgesic requirement was longer in the STAP group. There were no significant differences between groups regarding the incidence of shoulder pain. Although PONV incidence and antiemetic requirements were lower in the STAP group, these differences were not statistically significant. No complications related to the STAP block were observed. Conclusion: Ultrasound-guided unilateral STAP block can be considered a safe and effective component of postoperative multimodal analgesia protocols in laparoscopic cholecystectomy, as it provides effective analgesia and reduces opioid consumption.